Státu zbývá do února 2027 digitalizovat 24 procent svých služeb
Stát chce do února příštího roku, tedy do odložené účinnosti zákona o právu na digitální služby, digitalizovat celkem 1327 z 1378 služeb, které je ještě potřeba převést do digitální podoby. Je to 24 procent z celkového objemu služeb určených k digitalizaci. Zbývajících 51 služeb, které spadají pod tři resorty, digitalizovat zejména kvůli probíhajícím změnám legislativy nestihne. Na tiskové konferenci to uvedl vládní zmocněnec pro digitalizaci Lukáš Klučka. Stát provozuje celkem 8956 služeb, ze kterých je 5755 digitalizovatelných. Do digitální podoby již bylo převedeno 1953 služeb a 2424 agend stát digitalizovat nebude kvůli jejich malému využití v poměru k nutným nákladům na digitalizaci. "Termín 1. února 2027 pro účinnost zákona o právu na digitální služby se určitě posouvat nebude," uvedl ředitel Digitální a informační agentury (DIA) Bohdan Urban. Posun termínu účinnosti zákona o dva roky prosadila předchozí vláda Petra Fialy kvůli nízké připravenosti úřadů. Z 51 služeb, které budou digitalizované až v průběhu roku 2027, se část týká ministerstva dopravy a čeká na probíhající změnu legislativy, na ministerstvu zemědělství pak naráží na velké množství agend a na ministerstvu zdravotnictví je podle Klučky nutné digitalizaci propojit s dalšími prioritami vlády v této oblasti.
Digitalizace služeb státu je jednou ze tří priorit DIA pro letošní rok. Mezi další patří technická podpora podzimních komunálních voleb, aby se neopakovaly loňské problémy přihlašování e-dokladů při parlamentních volbách. Třetí prioritou je spuštění evropské peněženky digitální identity.