Prezident Pavel odstartoval soutěž veteránů 1000 mil československých
Prezident Petr Pavel dnes ráno odstartoval soutěžní jízdu veteránů 1000 mil československých z Prahy do Bratislavy a zpět. Na start se postavilo 130 historických aut, z toho více než polovina od českých výrobců. Jako první se po mávnutí prezidenta na trasu vydala Jawa Minor Roadster z roku 1939 s ženskou posádkou. Následoval další Roadster od téže značky, který vyslal na trať ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). "Je tady přehlídka nádherných aut československé výroby z předválečné doby. Tehdy ještě auta byla krásná a je moc hezký se na ně podívat. I to nadšení těch lidí, kteří je dávají dohromady - je to vlastně takové pokračování umu našich inženýrů, konstruktérů z předválečné doby," uvedl k závodu Pavel.
Na start před sídlem Autoklubu ČR v Opletalově ulici se postavily vedle několika vozů Jawa Minor vozy dalších československých značek, z nichž nejpočetněji zastoupená bude Aero s 29 posádkami. Dále se na trať vydávají vozy Škoda, Walter, Tatra nebo Praga. Ze zahraničních značek jsou zastoupené například BMW, Ford, Jaguar, Bentley, Mercedes, Buick, Lincoln, Bugatti nebo Lagonda. Nejstarším vozem na startu bude Buick Master Six Roadster z roku 1926. Jízdy se účastní i pět vozů, které absolvovaly i původní závod v 30. letech. Jedním z nich je Tatra t77 z roku 1934. Trasa jízdy vede přes Kolín, Polnou, Velkou Bíteš, Ostrovačice a Hodonín do Bratislavy. V pátek jezdce čeká okruh po Slovensku a v sobotu návrat do Prahy.