Lidé, kteří neuspěli se stížností proti stíhání, se mohou přímo obracet na ÚS

Obvinění lidé, kteří u státního zástupce neuspějí se stížností proti zahájení trestního stíhání, se mohou přímo obracet na Ústavní soud (ÚS). Podmínkou už nebude to, aby nejprve podali podnět k výkonu dohledu k nadřízenému státnímu zastupitelství. Dosavadní rozkolísanou judikaturu sjednotilo novým usnesením plénum ÚS.

Některé senáty ÚS dosud požadovaly, aby obviněný před ústavní stížností proti zahájení trestního stíhání podal nejprve podnět k výkonu dohledu. Jiné senáty tento požadavek neměly, umožňovaly tedy "kratší cestu" k ÚS. Plénum se přiklonilo k druhé variantě.