ODS chce snížení daňové zátěže práce či reformy zdravotnictví a školství

Svoboda, zdravé hospodaření nebo osobní odpovědnost patří k deseti aktualizovaným ideovým hodnotám ODS, které nejsilnější opoziční strana představila pod názvem Modrý kodex ODS na dnešní ideové konferenci v Praze. Výstupy z ní budou podle předsedy občanských demokratů Martina Kupky přetaveny v nový stranický program.

Místopředseda Sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) delegátům řekl, že bude prosazovat nižší daňové zatížení práce. Výpadek příjmů ve státním rozpočtu by mělo nahradit zvýšení podílu ze spotřebních a majetkových daní. Podle poslance ODS a stínového ministra zdravotnictví Štěpána Slováka by zdravotní pojišťovny ze zákonného pojištění neměly hradit stravovací a pobytové služby v nemocnicích.

Školy by měly zajistit každému žáku od čtvrté či páté třídy tablet s programy nezbytnými k výuce, aby při ní nepoužíval vlastní mobilní telefon i k jiným činnostem, řekla stínová ministryně školství Renáta Zajíčková. Zároveň zopakovala návrh zkrátit devítiletou základní školní docházku na osm let s tím, že povinné by byly dva roky střední školy.

Delegáti dnes diskutovali také o měnové politice, neshodli se v tématu jedné evropské měny.