Kabinet dnes schválil zapojení Česka do unijní půjčky SAFE na vojenské vybavení

Zapojení Česka do unijní půjčky s názvem Bezpečnostní akce pro Evropu (SAFE) na vojenské vybavení dnes schválila vláda. Česko má čerpat přibližně 2,06 miliardy eur (přibližně 50 miliard korun). Vláda bod projednávala již v květnu, ale premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy novinářům řekl, že potřeboval od ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) doplnit další informace o jednotlivých projektech. Peníze mají směřovat na tanky Leopard 2A8 a vozy Tatra T-815. Z půjčky má být také financována dálnice D11 s vojenským využitím.

V březnu letošního roku český plán posoudila a schválila Evropská komise, o měsíc později ho schválila již rovněž i Rada EU. Do programu se zapojilo 19 členských států, ze sousedních zemí například Polsko a Slovensko.

Zůna dříve uvedl, že peníze z půjčky SAFE se nezapočítávají do plnění obranných výdajů v rámci Severoatlantické aliance (NATO), neboť jde o půjčené peníze.