Zastupitelé kraje schválili záměr převodu letiště Karlovy Vary na stát

Zastupitelé Karlovarského kraje dnes schválili záměr převodu letiště Karlovy Vary do majetku státu. Letiště, které patří Karlovarskému kraji, by podle záměru měla nově využívat Armáda ČR. Podmínkou převodu letiště Karlovy Vary je ale zachování civilního mezinárodního provozu. Převod by se měl uskutečnit do konce letošního roku. Podle předchozích vyjádření ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) by správu letiště měla převzít státní společnost LOM Praha (někdejší Letecké opravny Malešice).

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) dnes ČTK řekl, že podrobnosti o tom, které části letiště by stát měl převzít a jestli by některé zůstaly kraji, se ještě neřešily.  Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík (ANO) dnes řekl, že kraj provozuje letiště řadu let a za tu dobu do něj investoval stovky milionů korun. "Ale pokud chceme jeho zachování v dobrém stavu, žádá si to velké investice. A je otázkou, zda by to měl investovat nejmenší kraj v republice nebo stát, který ho považuje za základní infrastrukturu," uvedl Hurajčík. Opoziční zastupitel Jan Bureš (ODS) upozornil, že kraj by si měl ponechat i předkupní právo pro případ, že stát už letiště nebude potřebovat.