Podle prezidenta Pavla nedává stavba terminálu vysokorychlostní trati v Jihlavě smysl
Na plánované vysokorychlostní trati (VRT) mezi Prahou a Brnem nedává zastávka moc smysl, řekl na jihlavské radnici prezident Petr Pavel. Podotkl, že to asi Jihlava nebude slyšet ráda, stejně jako Kraj Vysočina. Při větším počtu zastávek by podle něj ale nebylo možné plně využít vysokou rychlost, na kterou budou tyto velmi drahé železnice projektované. Správa železnic uvádí, že na VRT, po níž by měly jezdit i expresy s rychlostí 320 kilometrů v hodině, počítá s terminálem u Jihlavy. Prezident dnes zahájil dvoudenní návštěvu Vysočiny. O podporu výstavby VRT ho v Jihlavě požádal poslanec Vítězslav Schrek (ODS), bývalý hejtman Vysočiny. "Já tu trať považuji za strategický projekt České republiky a pochopitelně má význam pro region Vysočina, nejen pro Jihlavsko," uvedl. "Mne přijde, že jsme si z vysokorychlostních tratí udělali tak trochu téma, které by mělo ovlivnit všechny kraje, všechna místa," řekl prezident. Poukázal na provoz VRT v Evropě, které sám používal při cestách z Bruselu například do Londýna a Paříže. "Nedává moc smyslu mít na každých 30 - 50 kilometrech zastávky na vysokorychlostní trati, ten vlak se sotva rozjede," uvedl Pavel a dodal, že VRT je na stavbu, protihluková a jiná opatření dvakrát dražší než tratě s vyšší rychlostí, okolo 200 kilometrů v hodině.