Oslavenec Železný si na Zlaté tretře užil čestné kolo, gratuloval mu i Backley

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný si na atletické Zlaté tretře užil chvíle slávy. K dnešním šedesátinám mu na dálku gratulovali šéf Světové atletiky Sebastian Coe nebo jeho někdejší britský rival Steve Backley. Osobně mu přijel poblahopřát Maďar Miklós Németh, který mu daroval oštěpy. Železný pak objel čestné kolo ve sportovním voze podobně jako největší hvězdy mítinku, jehož je ředitelem.

Když se loni dozvěděl termín Zlaté tretry, v první chvíli si neuvědomil, že to je jeho narozeninový den. Spíš ho lákalo, že koncem školního roku je větší šance přilákat na tribuny rodiny s dětmi.

Z gratulantů ho nejvíce potěšilo přání od Backleyho, s nímž svedli nespočet oštěpařských bitev. "Tak dva roky jsem ho neviděl. My jsme spolu soupeřili, ale byli jsme kamarádi... Jezdili jsme spolu na různé akce, na soustředění, užívali jsme si to. Byl to jediný borec, u kterého mi bylo líto, že jsem ho porazil na té poslední olympiádě," svěřil se Železný. V pondělí se Železný společně s koulařkou Helenou Fibingerovu stal prvním členem síně slávy Zlaté tretry a od legendární koulařky dostal k narozeninám desetiletou slivovici.