Jihlavská zoo se po dvou letech vrátila k chovu rysů

Jihlavská zoologická zahrada se po dvou letech vrátila k tradičnímu chovu rysů karpatských. Pár rysů z loňského odchovu dostala z Německa a z Francie. Do opraveného výběhu byla zvířata vypuštěna minulý týden. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo Jan Vašák. Jedna samice rysa před Vánoci v roce 2022 překonala oplocení a ze zoo utekla, nepovedlo se ji najít. Dva zbývající rysy později zahrada předala do jiných chovů. Ačkoliv jsou rysi obecně plachá zvířata a v novém prostředí bývají nervózní, samec rysa se dnes novinářům ukázal. "Já doufám, že budou v pohodě a letos už ne, ale že v příštím roce dají nějaká koťata a že navážeme na to, co jsme tady s tímhle druhem dělali a že se případně zapojíme i do návratu rysů někde v místech, kde ubyli," řekl Vašák. Rysi karpatští jsou poddruhem rysa ostrovida. "Patří mezi významné evropské šelmy, jejichž ochrana je v přírodě stále velmi důležitá," uvedla Simona Kubičková ze zoo. Chov rysů se v Jihlavě datuje od roku 1985.