Premiér Babiš podpořil oživení V4, navrhuje zapojit do debat i Německo

Premiéři zemí Visegrádské skupiny se na summitu v maďarském Gödöllő dohodli na znovuoživení vzájemné spolupráce. Český předseda vlády Andrej Babiš (ANO) setkání s nadšením přivítal a uskupení označil za budoucnost Evropy. Státy by podle něj měly společně usilovat o rozvolnění emisních povolenek do začátku roku 2027 a vyjednat co nejvýhodnější podmínky v příštím evropském rozpočtu. Babiš rovněž navrhl, aby se do budoucích debat o migraci či cenách energií zapojili i německý a rakouský kancléř.

Obnovu těsnějších vazeb uvítal také polský premiér Donald Tusk (PO), podle něhož musí čtveřice států hledat především spojující témata. Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v této souvislosti apeloval na úzkou koordinaci postojů před každým klíčovým jednáním Evropské unie. Slovensko zároveň od Maďarska přebírá předsednictví ve skupině. Hostitel schůzky Péter Magyar (Tisza) připomněl, že aliance v minulosti ztratila svůj lesk vinou předchozího kabinetu Viktora Orbána (Fidesz). Zúčastnění lídři vyjádřili silné přesvědčení, že dokážou překonat historické spory a budou v Evropě hovořit silným a jednotným hlasem.