Babiš nevyloučil odklad slev na jízdné, jasno bude v červenci

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že vláda nedokáže v příštím roce naplnit svůj slib ohledně pětasedmdesátiprocentních slev na jízdné pro studenty a seniory. Předseda vlády v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že pokud opatření nevyjde uvést do praxe v nadcházejícím roce, kabinet se o jeho prosazení pokusí později. Potvrdil tak dřívější vyjádření ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD). Šéf resortu očekává finální rozhodnutí během červencových vyjednávání s ministerstvem financí o podobě státního rozpočtu.

Návrat vyšších slev kabinet slíbil ve svém programovém prohlášení, přesný termín zavedení však dokument neobsahuje. Ministr Bednárik vyčíslil odhadované náklady pro rok 2027 na dvě miliardy korun. Babiš zdůraznil, že koalice všechny své sliby do konce volebního období splní. Případná zdržení hodlá občanům otevřeně vysvětlovat. Pětasedmdesátiprocentní úlevy pro vybrané skupiny cestujících zavedla už předchozí Babišova vláda v září 2018. Následující kabinet Petra Fialy (ODS) je ale v dubnu 2022 z úsporných důvodů snížil zpět na padesát procent. Loni stát dopravcům vyplatil na kompenzacích přes pět miliard korun.