Čech Martin Špolc získal vysoký manažerský post v Evropské komisi

Další český zástupce se v Evropské komisi vypracoval do jedné z nejvyšších úřednických funkcí. Martin Špolc byl jmenován ředitelem sekce Prosperita v rámci Generálního ředitelství pro výzkum a inovace. Na starosti bude mít podporu výzkumných a inovativních projektů v oblasti průmyslu, obrany a digitalizace. Podle Stálého zastoupení ČR při EU jde o agendu se strategickým významem pro budoucí konkurenceschopnost, bezpečnost a celkovou nezávislost sedmadvacítky. Pro Českou republiku se jedná o mimořádný úspěch, jelikož na podobně vysokých ředitelských pozicích v Komisi působí aktuálně pouze tři další Češi.

Nový ředitel uspěl v náročném několikakolovém výběrovém řízení. Špolc působí v unijních strukturách už od roku 2005, tedy od doby krátce po vstupu Česka do Evropské unie. Za více než dvacet let své profesní dráhy získal bohaté zkušenosti v hospodářské, finanční a klimatické politice. V minulosti se významně podílel například na reformách bankovního sektoru po finanční krizi, na integraci kapitálových trhů, hospodářském oživení nebo na opatřeních vůči změnám klimatu. Evropská komise přesné datum jeho nástupu do nové funkce, kam přejde ze svého dosavadního působiště na Generálním ředitelství pro klima, teprve stanoví.