Počasí na sobotu

Polojasno až skoro jasno, od západu přibývání oblačnosti a odpoledne a večer místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru. Nejvyšší teploty 30 až 34 °C, na západě Čech kolem 29 °C, na horách 25 °C, na západě Čech kolem 22 stupňů Celsia.

Nejnovější zprávy

 • Od středy zákaz vycházení mezi 21:00 a 05:00. Obchody v neděli zavřou

  26.10.2020

  V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti.

  Prymula dodal, že výjimky z nočního vycházení platí pro lidi zajišťující bezpečnost, vnitřní pořádek či řešící krizové situace. Nepovažuje za klíčové, do jaké vzdálenosti lidé s výjimkami míří, proto je podle něj  "anekdotické" vytyčení vzdálenosti jen u venčení psů.

  Obchody zavřou v neděli, v ostatních dnech od 20 do 6 ráno

  Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno. Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. Současně se omezení doby nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat.

  Obecný zákaz prodeje má řadu výjimek. Patří mezi ně prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny. Nově ale nebudou mít výjimku ze zákazu prodejny nábytku, koberců či jiných podlahových krytin. Úplně zavřeny budou také muset být sázkové kanceláře. Květinářství sice zůstanou otevřená, budou moci v nich být ale maximálně dva zákazníci najednou.

  Vláda zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň se ale na trzích zakazuje konzumace, stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

  Prymula chce více práce z domu

  Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě.

  Nemocnice musí omezit zdravotí péči, která není nezbytná

  Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva zdravotnictví se bude týkat akutní i následné péče. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Péče v lázních a rehabilitace se budou poskytovat jen tehdy, pokud je aspoň částečně hradí zdravotní pojišťovny. Dosud mohly lázně přijímat i samoplátce. Nemocnice podle Prymuly dobře vědí, jaké zákroky je možné odložit. Jako příklad uvedl výměny kyčelních nebo kolenních kloubů, které neohrožují pacienty na životě. Omezení provozu v lázních má také vytvořit novou kapacitu pro další pacienty, například sociální hospitalizace nebo nakažené s lehčím průběhem.

 • Lidé mohou dostat falešnou zprávu o testu na covid-19, varuje VFN

  26.10.2020

  Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na nemoc covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Jde o hackerské útoky, VFN se věcí zabývá ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN na facebooku ukázala také, jak vypadá pravá textová zpráva. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní. Věcí se zabývá policie.

 • Vláda v úterý projedná žádost o prodloužení nouzového stavu

  26.10.2020

  Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem minulého týdne počítal s tím, že se případnou žádostí bude zabývat kabinet 30. října. Nouzový stav je možné vyhlásit nejdéle na 30 dnů, s prodloužením pak musí předem souhlasit Sněmovna. Na konec stavu nouze je aktuálně navázána platnost některých vládních krizových opatření, která kabinet bude chtít udržet v platnosti.

 • Vláda prodloužila do konce roku výplatu příspěvků B z Antiviru

  26.10.2020

  Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám, které musely kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu omezit výrobu a služby. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na těchto příspěvcích s označením B stát od poloviny března podle údajů ministerstva práce zatím vyplatil 12,5 miliardy korun.

 • Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 pct

  26.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů.

  Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění rozpočtových pravidel. Podle návrhu nebude muset vláda například zpracovávat na jaře 2021 rozpočtovou strategii na další roky a tzv. strukturální deficit, tedy deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, pro rok 2021 odhadne ministerstvo financí až v létě 2021 a bude z něj vycházet při stanovení pravidel pro další roky. Vláda přitom již letos uvolnění rozpočtových pravidel prosadila. Odůvodnila to přijímanými opatřeními na utlumení dopadů ohledně šíření koronaviru.

 • Ocenění studenti zkoumali rakovinu nebo vymýšleli chytrý kostel

  26.10.2020

  Výzkumu rakovinných buněk nebo automatizaci kostelních varhan se věnovali studenti, kteří letos získali ocenění České hlavičky. Laureáty vybírá od roku 2007 odborná porota složená z předních českých vědců. Výsledky ČTK za organizátory oznámila Iveta Pázlerová.

  Cenu v oboru přírodních věd a životního prostředí získala Hana Bernhardová z gymnázia ve Valašském Meziříčí. Zabývala se enzymy, které urychlují reakce při tvorbě halogenových uhlovodíků, velmi toxických a zatěžujících životní prostředí. Práce je na takové úrovni, že ji schválily k otištění dva prestižní vědecké časopisy. Cenu za oblast lidského zdraví převezme Jana Nguyenová z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha za výzkum mechanismů, které umožňují nádorovým buňkám přežít extrémní metabolický stres, a odolávat tak léčbě.

  V matematice bodoval Marco Souza de Joode z pražského gymnázia Nad Štolou díky práci, která se věnuje výpočtu rotace a tvaru asteroidů. Porota ocenila také Lucii Peterkovou z Wichterlova gymnázia v Ostravě. Zkoumala, jak lze likvidovat nebezpečné bakterie Escherichia coli nanočásticemi stříbra či oxidem titaničitým. Cenu v oblasti informatiky a počítačů získal Vojtěch Vosáhlo z pražské Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské, a to za vývoj elektronického ovladače varhan. Jeho projekt je však mnohem širší a komplexně modernizuje činnosti v kostele, přičemž zavádí pojem Smart Church (chytrý kostel) jako obdobu technologií chytré domácnosti.

 • Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

  26.10.2020

  Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. ČTK to řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice v Jihomoravském kraji zatím lůžka pro pacienty s covidem-19 mají, musely ale omezit plánované operace.

  Nemocnici staví město, provoz by ale měla zajistit Fakultní nemocnice Brno zřizovaná státem. Nájem za nemocnici stanovila městská firma Veletrhy Brno na symbolickou jednu korunu. V neděli dokončila armáda práce na záložní nemocnici na výstavišti v pražských Letňanech, která nabídne 500 lůžek pro lidi s covidem-19. Její uvedení do provozu závisí na vývoji pandemie koronaviru.

 • Nakažených zdravotníků je nyní přes 13.000, řekl Kubek

  26.10.2020

  Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13.000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

  Podle odborníků je právě nedostatek odborného personálu spolu s nedostatkem lůžek pro péči o nakažené s vážným průběhem nemoci covid-19 největším rizikem současného velkého nárůstu pozitivně testovaných. "Karantény už nepočítáme, protože zdravotníci v karanténě chodí normálně běžně do práce, to už je delší dobu. Onemocní nám asi tisíc zdravotníků každý den," řekl Kubek. Kvůli zhoršené epidemické situaci v zemi a obavám z překročení kapacit zdravotnického systému vláda v minulém týdnu souhlasila s pobytem až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO v Česku po dobu 90 dnů. V nemocnicích pomáhají také medici a další studenti zdravotních škol.

  Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem. Přístroje darované Rakouskem skončily ve skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku, čeká je rozvoz do nemocnic. Hasiči také v noci na dnešek přivezli z Maďarska 150 ventilátorů. Další ventilátory má poslat do ČR i Severoatlantická aliance (NATO). Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) NATO schválilo poslání 60 přístrojů z aliančních zásob. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutých na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobených za peníze z dobročinné sbírky.

 • Velké vánoční trhy v Praze letos kvůli koronaviru nebudou

  26.10.2020

  Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Trhy jsou podle Chabra společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. "Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné konat vánoční trhy a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let," uvedl. Dodal, že magistrát zároveň nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Firma Taiko už vybrala strom, který na Staroměstském náměstí vztyčí. Bude to smrk ztepilý vysoký 19 metrů, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy.

  České Budějovice ruší tradiční vánoční akce, jako je přílet anděla nebo rozsvícení stromu na náměstí. Jde o události, které pravidelně navštěvují tisíce lidí. Město kvůli koronaviru nechce, aby se lidé v takovém počtu v centru scházeli. Zatím není jisté, zda se bude konat advent na náměstí Přemysla Otakara II., kde bývají trhy, kulturní vystoupení a umělé kluziště pro veřejnost.

  Některá města ani přes nynější epidemii koronaviru neopustila myšlenku uspořádat i letos vánoční trhy. S tím, jak budou vypadat a v jakém rozsahu se uskuteční, většinou ale čekají na vyhlášení případných dalších epidemických opatření. Zatím nejsou trhy zakázány. Kvůli zamezení shromažďování lidí radnice však předpokládají, že budou v menším rozsahu než v předchozích letech a bez doprovodných programů. Vánoční stromy a výzdoba by ale na náměstích měst neměly podle zjištění ČTK scházet.

 • V neděli přibylo 7301 nakažených, je to nejvyšší nedělní nárůst

  26.10.2020

  Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

  Rekordní byl v uplynulých sedmi dnech také celkový nárůst pozitivních případů v zemi. Laboratoře jich odhalily více než 84.000. Více se rovněž testuje. Ve všedních dnech se počet testů pohyboval okolo 45.000, v sobotu klesl zhruba na 36.2000. Pozitivních byla zhruba třetina. Nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.