Počet policistů loni klesl pod 40.000, projedná to Bezpečnostní rada státu

Počet policistů klesl loni pod 40.000. Loni od policie odešlo 2700 lidí, přišly jich 2000. Na tiskové konferenci to dnes uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Hranici 40.000 přitom označil za základ pro to, aby policie byla schopna zajistit stálé úkoly i jednorázové akce, jakou bylo loňské předsednictví Česka Evropské unii. Na jaře probere téma Bezpečnostní rada státu. Vondrášek se na tom dohodl s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a premiérem Petrem Fialou (ODS) při jejich dnešní návštěvě policejního prezidia.

Podle Vondráška prošla policie generační obměnou a nábory se začaly dařit, každý policejní celek ví, kolik lidí by měl podle dlouhodobé koncepce mít. Rakušan uvedl, že místa se podařilo loni zcela zaplnit u hasičského sboru.

Premiér na tiskové konferenci ocenil práci policistů v posledním roce, kdy se podíleli na zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny, intenzivně zasahovali při kontrolách na česko-slovenských hranicích, měli úkoly spojené s předsednictvím Česka Evropské unii a přitom souběžně museli v plném rozsahu vykonávat běžnou činnost.