Repatriačními lety se do ČR vrátilo 1500 lidí, v systému Drozd je na Blízkém východě asi 3000 Čechů

Vláda v deseti repatriačních letech dopravila do Česka více než 1500 Čechů, kteří kvůli válečnému konfliktu uvázli na Blízkém východě.  Na síti X to uvedlo ministerstvo zahraničích věcí. Do oblasti v uplynulých dnech zamířily kromě repatriačních i lety komerčních společností. Lidé se dostávají zpět do Česka stále častěji i pravidelnými linkami. Nejvíc cestujících do Česka přepravila letecká společnost Smartwings, která pravidelnými linkami, lety pro cestovní kanceláře a čtyřmi lety objednanými vládou přivezla do Prahy kolem 4000 cestujících, řekla ČTK mluvčí Vladimíra Dufková. Zda bude ministerstvo na Blízký východ posílat další repatriační letadla, zatím není jasné. "Věřím tomu, že se brzy dostaneme do situace, kdy už nebudeme muset plánovat vládní letadla, ale zatím v té situaci nejsme," uvedl v neděli ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé).

V cestovatelském systému Drozd bylo k pondělí na Blízkém východě registrováno 3030 Čechů. Je to zhruba o 720 méně než v neděli. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK poskytlo ministerstvo zahraničí. Počet lidí zaregistrovaných v zemích v regionu nadále kontinuálně klesá. Registraci v systému musejí po návratu do vlasti zrušit sami cestující. Nejvíc Čechů zůstává ve Spojených arabských emirátech, je jich necelých 1700. V Ománu je registrovaných necelých 500 lidí, desítky zůstávají v Jordánsku, Kataru, Izraeli a Saúdské Arábii, jednotlivci v Bahrajnu, Libanonu nebo Kuvajtu a v Sýrii. Ne všichni Češi podle dřívějšího vyjádření Macinky mají o repatriaci zájem.