Stát zvažuje prodej pardubické Explosie. Zisk by mohl jít na závazky vůči NATO, míní Babiš

Český stát uvažuje o prodeji pardubického výrobce výbušnin a střelivin Explosia. Premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě podniku uvedl, že o něj projevila zájem francouzská státní firma prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropští či tuzemští zbrojaři. Jediným kritériem pro případnou transakci by podle předsedy vlády byla cena. Stoprocentně státní společnosti se totiž v současnosti extrémně daří, znásobila své výnosy a případný vysoký zisk z prodeje by stát mohl využít na armádní investice a plnění finančních závazků vůči NATO.

Babiš zároveň zdůraznil, že by se prodej musel uskutečnit za mimořádně výhodných podmínek a při zachování vztahu podniku k české armádě. Vedení Explosie proto dostalo za úkol navrhnout vojsku memorandum o spolupráci. Až díky takovému reálnému propojení bude mít firma podle premiéra pro stát skutečně strategický význam. Společnost působí v Pardubicích už od roku 1920 a její akcie aktuálně spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Před přechodem do státních rukou v roce 2002 byla jejím vlastníkem skupina Agrofert.