V Praze je dnes VědaFest, ukáže vůz k výzkumu bouří i simulaci elektrárny

Virtuální realitu simulující chod jaderné elektrárny, středověké město, jízdu v trenažéru formule nebo laboratoř zkoumající lidské chování si dnes mohou vyzkoušet návštěvníci popularizačního festivalu VědaFest. Lidé si na festivalu, který je na Vítězném náměstí v Praze, prohlédnou třeba i vůz pro výzkum bouří. Akce se letos koná po desáté, v minulosti se jmenovala Festival vědy.

Do "laboratoře peněz" pozvou zájemce experti z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Lidé si v ní zkontrolují, zda v peněžence nenosí padělky nebo si zkusí vyrazit vlastní minci. Na dalším stánku experti z VŠCHT představí různé formy využití skla a ukážou některé techniky jeho zpracování. Jejich kolegové pak lákají na barevnou chemii - třeba v podobě na místě vyráběné zmrzliny.

Ochutnávku hmyzu si připraví zástupci České zemědělské univerzity v Praze. Umožní také laikům nahlédnout do přenosné laboratoře pro diagnostiku infekčních nemocí v odlehlých nebo poničených oblastech. Experti z ČZU také přiblíží, jak roboti a drony pomáhají v zemědělství.