Velvyslanec Zvaryč: Pomoc Ukrajině není charita, ale investice do bezpečnosti

Pomoc Ukrajině nepředstavuje charitu, ale investici do bezpečnosti. Solidarita dodává Ukrajincům sílu bránit svobodu, evropské hodnoty i mezinárodní právo. Při příležitosti čtvrtého výročí ruského vpádu na Ukrajinu to novinářům řekl ukrajinský velvyslanec v Praze Vasyl Zvaryč. Vyjádřil vděk za neutuchající podporu, kterou ČR a její občané poskytují. Pomoc lidí označil za neuvěřitelnou a obdivuhodnou. Podle Zvaryče je důležité připomínat, kdo je ve válce agresor a kdo oběť, a při jednáních o míru je potřeba tlačit na Moskvu, ne na Ukrajinu. Velvyslanec poděkoval za podporu, muniční iniciativu, humanitární pomoc i nedávné sbírky k zajištění tepla na Ukrajině. "Bylo to neuvěřitelné. Jste obdivuhodní. Ukazuje to, jak důležitá je solidarita. Dodává nám to Ukrajincům síly dál se bránit," uvedl Zvaryč. Dodal, že Ukrajinci nebrání jen svou svobodu, ale i evropské hodnoty a také mezinárodní právo. "Mezinárodní právo je nejlepší zárukou pro každého - i pro Českou republiku. Pomáhat Ukrajině dnes - to není charita, to je investice do bezpečnosti vaší země. Doufáme, že podpora bude dál pokračovat a společně budeme ještě silnější a podaří se nám Putina zastavit a dosáhnout spravedlivého a trvalého míru," řekl velvyslanec. Podle něj je potřeba světu připomínat, že agresorem v této válce je Rusko a Ukrajina je obětí.