Za 15 let bude pacientů se srdečním selháním dvojnásobek, mění se prohlídky
Pacientů se srdečním selháním bude za 15 let skoro dvojnásobek proti současným zhruba 370.000. Nemoc, při níž srdce postupně slábne, je třeba podle lékařů zachytit včas. Zaměří se na to od ledna i při preventivních prohlídkách u praktického lékaře. Na dnešním semináři k tomuto onemocnění v Senátu to řekli ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a místopředseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
Nemoc, která se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 65 let, nemá žádné snadno rozpoznatelné příznaky. Lidé se zadýchávají při námaze, ztrácejí výkonnost, jsou častěji unavení nebo mají oteklé nohy. "Řada pacientů má pocit, že je to normální," řekl Linhart.
Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopné pumpovat dostatečné množství krve, jeho nejčastější příčinou je poškození srdce po infarktu, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo jejich kombinace. Ve větším riziku jsou například lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo obézní. Za posledních deset let přibylo nemocných o čtvrtinu.