Zdravotní ústav: Případů žloutenky nadále ubývá

Počty hlášených případů žloutenky typu A nadále klesají. V květnu zaznamenali zdravotníci 105 případů infekce, což je o 74 méně než v dubnu. Počty nemocných ubyly v květnu ve všech krajích kromě Olomouckého a Zlínského, informoval dnes na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Lékaři letos v Česku zachytili 1183 případů žloutenky typu A, šest lidí zemřelo. "V květnu bylo týdně hlášeno 20 až 36 případů, což je méně ve srovnání s dubnem, kdy bylo zaznamenáno týdně 33 až 48 případů," informoval ústav.

Nejvíce nemocných bylo od začátku letošního roku hlášeno z Jihomoravského kraje, kde žloutenkou onemocnělo 368 lidí, a z Prahy, kde zdravotníci zaznamenali 283 nemocných. Nejméně nakažených bylo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. "Přestože od začátku roku 2026 dochází k postupnému snižování počtu hlášených onemocnění, nadále přetrvává riziko vzniku lokálních ohnisek nákazy," uvedl SZÚ. Celková nemocnost letos překročí průměrné hodnoty z přechozích let.