• 23.12.2001

    Nadace Člověk v tísni hledá placené profesionály pro organizaci humanitárních akcí v Čečensku a v Afghánistánu, dobrovolné spolupracovníky pro filmový festival Jeden svět a dopisovatele. Čtyři své zástupce v Čečensku a čtyři v Afghánistánu chce nadace vystřídat během prvních čtyř měsíců příštího roku, řekl v sobotu její ředitel Tomáš Pojar. Těchto osm lidí musí ovládat ruštinu a angličtinu nebo se alespoň těmito jazyky domluvit. Představa nadace je, že půjde o mladé lidi kolem třiceti let se schopností samostatného rozhodování.

    Humanitární organizace Člověk v tísni při České televizi pomáhá v krizových oblastech světa. Od svého vzniku v roce 1999 organizuje humanitární pomoc, dlouhodobé rozvojové projekty a podporuje snahy o demokratizaci a dodržování lidských práv ve světě. Podporuje disidenty, nezávislé novináře, obhájce lidských práv a představitele demokratické opozice ve více než dvaceti zemích světa. Vedle Afghánistánu a Čečenska se podílela například na humanitárních akcích na Balkáně.

    Autor: Eva Petržílková
  • 23.12.2001

    Obsluha Temelína zvýšila poprvé výkon reaktoru v prvním bloku na 90 procent. Podle mluvčího jihočeské jaderné elektrárny Milana Nebesáře získal Temelín povolení k přechodu do další etapy spouštění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost včera odpoledne. Personál teď bude pokračovat v dalších testech, má jich provést na dvě stě. Zkoušky mají probíhat i v době Vánoc.

    Autor: Eva Petržílková
  • 23.12.2001

    Vánočně vyzdobené komnaty zámku v Miloticích na Hodonínsku si mohou lidé prohlédnout již tradičně poslední neděli před Štědrým dnem. Spatří, jak vypadal zámek v době, kdy vánoční svátky slavili jeho poslední majitelé, rodina Seilern-Aspangů, na začátku minulého století. Kastelán Evžen Boček uvedl, že návštěvníci uvidí vánoční stromek ozdobený tak, jak si to pamatují děti tehdejších zámeckých pánů, které jezdí Milotice navštěvovat. V komnatách lze vidět i tehdejší vánoční pokrmy, včetně popisu jejich přípravy.

    Autor: Eva Petržílková
  • 23.12.2001

    Mnohé děti z dětských domovů v Olomouckém kraji se na Vánoce nevracejí domů, přestože mají rodiče. O Štědrý den ale žádné dítě nepřijde. Některé z nich oslaví vánoční svátky v domovech, jiné na horách. Menší děti si berou pracovníci domovů do svých rodin.

    "Z pětadvaceti našich dětí zůstává přes Vánoce 17 v domově. Všechny mají rodiče, ale ve většině případů o ně nikdo neprojevil zájem," řekla ČTK ředitelka dětského domova v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku Zdeňka Sládková. Štědrý dne bude v domově vypadat stejně jako v ostatních rodinách. "Nebude chybět stromeček, kapr ani cukroví. Každé dítě si navíc napsalo Ježíškovi o dárek, takže už máme i nakoupeno. Pomohla nám v tom i Nadace Terezy Maxové," uvedla ředitelka. Dodala, že o svátcích budou děti chodit bruslit a sáňkovat.

    Autor: Eva Petržílková
  • 23.12.2001

    Za příjemný kolotoč návštěv a setkávání, pohody, vůní a klidu považuje vánoční svátky zpěvačka Leona Machálková. "Nejsem věřící křesťanka, a proto nemám Vánoce spojeny s narozením Ježíše Krista. Jako normální ženská, normální dcera, vnučka i sestra je pokládám především za příležitost k setkání celé rodiny," řekla Machálková. Je pro ni příjemné, že nemají daná pravidla, co je nutno za každou cenu stihnout. "Dáváme tomu určitou volnost. Co však nesmí chybět je stromeček, vůně, dárky, jídlo, spánek, návštěvy - zkrátka to příjemné kolečko zvyklostí, spjatých s koncem roku," uvedla. A jako každá žena také Machálková dárky ráda dostává, ale i dává.

    Autor: Eva Petržílková
  • 23.12.2001

    První Vánoce v Kladně oslaví dvě medvědice, které loni v Moravských Budějovicích zanechal ukrajinský cirkus. Po půlroční karanténě nalezly nový domov v kladenském výběhu a mladší z nich, Míša, se stala oblíbencem primátora Milana Volfa, který zvířatům přinese k vánočnímu obědu svíčkovou. O vánočním dárku medvědům se poradil s majitelem cirkusu Berousek, který má u Kamenných Žehrovic na Kladensku zimoviště. "Řekl mi, že medvědi jsou všežravci a mají strašně rádi guláš nebo svíčkovou s knedlíky," uvedl primátor. Na doporučení ošetřovatelky Markéty Řeháčkové pak objednal i porci těstovin, neboť panovaly obavy, že po knedlících se zvířata nadmou.

    Tříletá medvědice Míša a osmiletá Marta se nastěhovaly do kladenského výběhu 1. srpna, po půlroční karanténě v Podkrušnohorském zooparku. Výběh stál osm miliónů korun.

    Autor: Eva Petržílková
  • 22.12.2001

    Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se zlepšuje. Prezident je již bez teplot a také zápal plic pomalu ustupuje, řekl novinářům Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Hlava státu však i přes vánoční svátky zůstane v nemocnici. Protože onemocnění Havla bylo v počátcích velmi závažné, rozhodnou lékaři o jeho propuštění z nemocnice do domácího léčení až kolem 25. či 26. prosince.

    Autor: Ivo Prokop
  • 22.12.2001

    Prezidentský pár letos oslaví Vánoce v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Původně chtěli manželé Havlovi prožít vánoční svátky v letním sídle hlavy státu na zámku v Lánech na Rakovnicku. "Paní Dagmar Havlová bude na Štědrý den s manželem v nemocnici," řekl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Už před pěti lety první dáma, tehdy však ještě jako Dagmar Veškrnová, trávila s Havlem Vánoce v nemocnici v Londýnské ulici v Praze. Prezident tam odpočíval po operaci, při níž mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odstranili polovinu pravé plíce. "Odpoledne paní Havlová oslaví Vánoce s rodinou a večer se svým manželem," dodal Krafl. Ve střešovické nemocnici podle něj Dagmar Havlová také přespí. Podle Havlova osobního lékaře Ilji Kotíka bude mít prezident ve svém pokoji nazdobený stromeček a dostane také tradiční štědrovečerní večeři. Na Štědrý večer bývá u Havlů klasické menu, tedy smažený kapr a bramborový salát s jogurtem, který většinou připravuje sám prezident.

    Autor: Ivo Prokop
  • 22.12.2001

    Ministerstvo zemědělství chce s Evropskou unií vyjednat takové podmínky, aby se tuzemská zemědělská produkce po vstupu Česka do unie pohybovala na mírně vyšší úrovni než nyní. Řekl to ministr zemědělství Jan Fencl. Vyjednání národních kvót přitom označil za tvrdý oříšek, protože zemědělská produkce v letech 1989 až 1998 poklesla asi o 28 procent, což podle jeho soudu způsobil pokus liberalizovat trh vedle regulovaného trhu EU. Vyjednavači by podle něj měli k této recesi odvětví přihlédnout a dohodnout lepší pozici, než je současná úroveň produkce v ČR. Pokles pod nynější rozměr zemědělství ministerstvo zemědělství nepřipustí, dodal Fencl. K možnému omezení podpor pro velké podniky uvedl, že všichni zemědělci musejí mít při splnění všech podmínek stejnou šanci bez ohledu na velikost firem. Hlavním cílem je přístup na společný trh, nedeformovaný celními bariérami a rozdílnou úrovní podpor.

    Autor: Ivo Prokop
  • 22.12.2001

    Státní tajemník Pavel Telička odmítl nabídku Evropské unie na uzavření kapitoly "doprava" a vyjádřil přání dále diskutovat o navrhovaných podmínkách. Kamenem úrazu se stal požadavek Evropské unie, aby Česká republika přistoupila na přechodné období, po které by její dopravci měli ztížený přístup na vnitřní dopravní trh dnešních členských zemí (kabotáž). Unie po několika týdnech vnitřních dohadů schválila ve čtvrtek pro Českou republiku společné stanovisko, podle něhož by Praha měla přistoupit na přechodné období pro kabotáž od dvou do pěti let podle schématu dva-dva-jedna. Návrh prosadilo Německo, které předtím odmítlo maximálně čtyřletý odklad navrhovaný předsedající Belgií. Kdyby Česká republika souhlasila, nemohli by její dopravci nabízet vnitrostátní přepravní služby v dnešních členských zemích po dobu dvou let, pokud by Praha s tím kterým státem nevyjednala mírnější režim. Prodloužení po dvou letech by bylo možné na základě pouhého sdělení. Ještě po čtyřech letech by byla možnost ročního prodloužení tohoto režimu, ovšem už s řádným vysvětlením. Důvodem jsou obavy dopravců v německém a rakouském pohraničí, že jim firmy z druhé strany hranice vezmou práci. Telička připomněl, že čeští dopravci mohou přinejlepším pokrýt jedno procento kabotáže v unii, takže postoj unie se jeví spíše jako důsledek tlaku lobistických skupin než jako vyjádření reálné obavy. Upozornil také, že individuální prodlužování přechodného období i bilaterální dohadování mírnějšího režimu, ba plné liberalizace dopravního trhu povedou k nežádoucí fragmentaci tohoto jednotného trhu. Požádal Evropskou komisi, aby předložila minulé zkušenosti v tomto směru. Unie podle něj v kapitole "doprava" neuplatnila dostatečně diferenciace, ačkoli se tímto principem pravidelně ohání.

    Autor: Ivo Prokop

Pages