Analytici: Inflace se může ve zbytku roku blížit tříprocentní hranici

Meziroční inflace zůstane i ve zbytku roku nad dvouprocentním cílem centrální banky a může atakovat tříprocentní hranici. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Největší vliv na zdražování měly ceny aut a pohonných hmot.

"Předpokládáme, že v červenci inflace opět povyroste na tři procenta. Očekávaný růst zřejmě potáhnou dražší potraviny a vyšší náklady na bydlení. Úroveň tří procent bude středem relativně úzkého rozpětí pro pohyb inflace ve zbytku letošního roku," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Rostoucí riziko pro ještě rychlejší růst cen v dalším období ovšem nyní podle něj představují prudce zdražující emisní povolenky a s nimi spojená hrozba citelného zdražení elektřiny.

Klíčovým faktorem inflace v minulém měsíci bylo zvýšení cen dovolených nabízených cestovními kancelářemi o 4,3 procenta, uvedl analytik Deloitte David Marek. Sezonní charakter mívají také ceny oblečení a obuvi, které se v červnu zvýšily o 1,4 procenta. Pokračoval také svižný růst cen pohonných hmot.