EK: Česko nemusí EU vracet dotace pro Agrofert, nepožádalo o proplacení

Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu. Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, podle níž je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Všechny unijní dotace v řádu stovek milionů korun, o které Agrofert od té doby usiloval, by podle auditu muselo Česko vracet. Komise bude podle mluvčího s Českem dále řešit pouze některá z doporučení auditu, která zatím české úřady nevzaly v potaz.

Babiš závěry auditu odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj. Nejsilnější europoslanecký klub Evropské lidové strany v pondělí komisi vyzval k tomu, aby na základě auditu neproplácela Česku peníze z nového víceletého rozpočtu EU.

EK do konce března Česku proplatila 59 procent dotací

Evropská komise do konce března Česku proplatila 59 procent dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 367,7 miliardy korun z celkově přidělených 622,8 miliardy korun. Smluvně zajištěno má Česko 618,4 miliardy korun, tedy 99,3 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které je za čerpání dotací zodpovědné. Podle analytiků se rychlost čerpání i v porovnání s ostatními zeměmi unie zlepšuje. Dlouhodobě však upozorňují na to, že kvantita je často na úkor kvality.