iROZHLAS: Generál Kolář se po půl roce rozhodl odejít z velení mise na Sinaji

Generál Pavel Kolář po půl roce skončil ve funkci velitele mezinárodní pozorovatelské mise MFO na Sinaji. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Kolář podle ní požádal o předčasné ukončení z osobních důvodů. Mise, která dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem, se Kolář ujal počátkem letošního března. Více než 1100 vojáků a přibližně 800 civilním zaměstnancům měl velet dva roky.

Kolář na žádost webu iROZHLAS o vyjádření nereagoval. Tiskové oddělení MFO pouze uvedlo, že k věci nemá žádný další komentář. Mise MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. V misi slouží přes 1100 vojáků, nejsilnější kontingenty mají USA, Kolumbie a Fidži.

Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009. Nyní v ní slouží patnáctičlenný tým letecké jednotky se strojem CASA C-295M, který má za úkol monitorovat situaci společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu a zajišťovat přepravu osob a materiálu.