Lidé budou mít v červnu hrazeny dva PCR testy a čtyři antigenní

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O testování o prázdninách, případně po návratu ze zahraničí, vláda zatím nerozhodla. "Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům. Ale budeme k tomu mít ještě další jednání vlády," řekl ministr.

Dosud jsou antigenní testy hrazeny z veřejného pojištění každé tři dny. Ministr už v pátek avizoval, že se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát od 1. července pojišťovnu kolem 600 korun, v současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun. Antigenní test bude nově za 250 korun. PCR test platí negativní sedm dní, antigenní podle typu služby 48 nebo 72 hodin. Ochrana po nemoci je od dnešního dne 180 dní, po očkování vzniká po 21 dnech od první dávky.

Roušky při akcích pro mládež bude od příštího pondělí nutné používat jen tam, kde nelze dodržovat dvoumetrové rozestupy, uvedl Arenberger.