Na brněnskou Pouť smíření míří 1300 lidí, akce se prolíná se sjezdem sudetských Němců
Na sobotní Pouť smíření, která připomíná poválečné násilné vyhnání německých obyvatel z Brna, se letos registrovalo nezvykle vysokých 1300 účastníků. Akce je klíčovým bodem festivalu Meeting Brno a tentokrát se koná souběžně s historicky prvním sjezdem Sudetoněmeckého krajanského sdružení na českém území. Spoluzakladatelé festivalu Petr Kalousek a David Macek zdůrazňují význam osobních setkání pro odbourávání hluboce zakořeněných historických předsudků. Zároveň vyzvali účastníky k maximálně slušné a mírné diskusi s odpůrci akce, jelikož změny postojů podle nich nelze dosáhnout pod nátlakem.
Předseda krajanského sdružení Bernd Posselt vnímá brněnské setkání jako zásadní milník pro česko-německé smíření a navázání spolupráce. Kladně hodnotí především to, že se ve společnosti díky sjezdu rozproudila svobodná debata o tématech, která komunistický režim v minulosti cíleně potlačoval. Posselt také upozornil na nutnost společné diskuze o budoucnosti demokratické Evropy v době sílícího nacionalismu. Navzdory nedávnému odmítavému usnesení Poslanecké sněmovny a ohlášeným protestům vyjádřil překvapení nad tím, jak velké podpory se akci v české společnosti dostalo.