Českého medika zraněného na Donbase přivezli do vojenské nemocnice v Praze

Do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) přivezla sanitka českého medika, který byl v březnu vážně zraněn po zásahu šrapnelem na Donbase. Informaci České televize (ČT) ČTK potvrdil mluvčí projektu Phoenix, o jehož zakladatele se jedná. Na východní Ukrajině zraněný dobrovolník pomáhal s ošetřováním vojáků na frontě. Případ podle ministerstva zahraničí řešilo velvyslanectví v Kyjevě.

Lékaři a zdravotnický personál v Kyjevě a následně ve Lvově byli podle projektu Phoenix dobrovolníkovi schopni poskytnout nejlepší možnou péči, díky níž byl navzdory stále vážnému stavu schopen převozu. Lékaři ÚVN provedou komplexní vyšetření, podle něhož určí další léčbu zraněného muže. Dobrovolníka zasáhl šrapnel.

Projekt Phoenix učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu, zároveň zdravotníci pomáhají přímo na frontové linii. Podle mluvčího vznikl spontánně jako iniciativa jednoho člověka v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Dobrovolníci podle něj vycvičili v bojové medicíně na 5000 vojáků po celé Ukrajině.