Ombudsman: Lidé mohou zmeškat schůzku na úřadu práce bez vyřazení z evidence
Lidé nově mohou zmeškat jednu schůzku na úřadu práce, aniž by kvůli tomu byli vyřazeni z evidence. Dosud platilo, že pokud nedoložili vážný důvod zmeškání, úřad je vyřazoval automaticky. Na změnu zákona dnes upozornil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Změna zákona o zaměstnanosti platí od začátku října. Na přílišnou tvrdost předchozího pravidla upozorňoval každý z ombudsmanů.
"Zákon nově projevuje pochopení vůči lidské chybě a to je revoluční změna. Dříve úřady práce trvaly na doložení pádných důvodů, kdykoli evidovaný člověk nepřišel ve stanovený termín. V opačném případě jej vyřadily z evidence. Omluvenkou mohly být jen závažné okolnosti, jako například zdravotní důvody nebo péče o malé dítě. Z praxe vím, že úřady práce v tomto bývaly značně nekompromisní," uvedl Křeček. Nově úřad uchazeči o zaměstnání toleruje jednu zmeškanou schůzku za 12 měsíců.
Vyřazení člověka z evidence úřadu práce má vážné finanční dopady. Především to znamená, že stát člověku přestává platit zdravotní pojištění. Pokud pobíral podporu v nezaměstnanosti, je povinen ji vrátit. Zároveň vypadává ze systému hmotné nouze a může získat nanejvýš dávku mimořádné okamžité pomoci.