Čeští vojáci z mise v Iráku kvůli situaci na Blízkém východě zemi opustili

Čeští vojáci z alianční mise v Iráku (NATO Mission Iraq) museli z důvodu zhoršující se bezpečnostní situace na Blízkém východě zemi opustit. Mise pokračuje v omezeném režimu mimo Irák. Armáda ČR o tom informovala na svém webu. Část vojáků je zpět doma v Česku, další část pokračuje omezeně v italské Neapoli.

Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka zdůraznil, že při stažení z Iráku nešlo o úprk, ale o racionální a odpovědné rozhodnutí aliance, které reflektovalo aktuální vývoj bezpečnostní situace v regionu. Rozhodnutí aliančního velení k odchodu mise z Iráku mělo podle armády za cíl zachovat kontinuitu mise, udržet její schopnosti v omezeném režimu a minimalizovat rizika pro personál.

NATO Mission Iraq má usilovat o to, aby situace v regionu neohrožovala bezpečnost členských států NATO.