Diplomaté EU příměří v Gaze nedosáhli

Gaza, foto: ČTK

Diplomatické misi Evropské unie, vedené českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, se nepodařilo dojednat příměří v Gaze. V úterý večer po svém návratu do Prahy ministr dokonce řekl, že izraelsko - palestinský konflikt se vyvíjí nebezpečným směrem. Obě znepřátelené strany se ale během středy dohodly na krátkém přerušení bojů, aby se do Gazy dostala humanitární pomoc. Více už Milena Štráfeldová:

Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Když v neděli večer zamířila na Blízký východ mise Evropské unie v čele s českým šéfem diplomacie Schwarzenbergem, dala si dva hlavní cíle: chtěla pomoci při zastavení bojů a nastolení příměří v oblasti a také jednat o humanitárních dodávkách pro obyvatele Gazy, kde je kritický nedostatek základních potravin, vody, elektřiny i paliva. Podle zdrojů z OSN měli lidé v Gaze zásoby nejdéle na 48 hodin:

"Hlavní mise byla ulehčit osud obyvatelů Gazy,"

Gaza,  foto: ČTK
uvedl při návratu do Prahy ministr Schwarzenberg. Ani po sérii jednání v Egyptě, Izraeli, v palestinském Ramallahu i v Jordánsku se ale evropským vyjednavačům nepodařilo konflikt výrazně zmírnit. Karel Schwarzenberg sice po příletu do České republiky řekl, že jeho mise k budoucímu příměří napomohla, současně ale přiznal, že situace v Gaze se vyvíjí nebezpečným směrem. Izrael odmítl návrhy evropských diplomatů na zastavení bojů i to, že v Gaze propukla humanitární krize. Ministryně zahraničí Izraele Cipi Livniová trvala na tom, že s boji jako první musí ustat Hamas:

"Musí s tím skončit. Pokud na nás nepřestanou útočit, přijme Izrael všechny potřebné kroky. Musí pochopit, že tentokrát jsme pevně rozhodnuti zajistit mír a bezpečí našim občanům. Nechceme škodit lidem v Gaze, nechceme ji ovládnout. Chceme jen žít v míru."

Ani radikální hnutí Hamas s příměřím nespěchá, jeho rakety dále dopadají na izraelské území. Podle vojenského analytika Martina Kollera má Hamas řadu zdrojů, ze kterým může financovat své vojenské akce:

Zleva: Karel Schwarzenberg,  Shimon Peres,  Benita Ferrero Waldner a Carl Bildt,  foto: ČTK
"Přesto, že od roku 2005 nedostává většinu ekonomické pomoci od Evropské unie a Spojených států, získává značnou finanční podporu z některých arabských zemí a od dalších subjektů. Zcela neustal ani tok peněz z Evropské unie a USA, minimálně na některé humanitární účely. A bohužel také získává peníze kriminální činností, kam patří v první řadě obchod s drogami."

Nicolas Sarkozy  (vlevo) a izraelský prezident Shimon Peres,  foto: ČTK
Ve stejné době jako mise vedená Karlem Schwarzenbergem jednal na Blízkém východě i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Potvrzuje tak předpoklad, že hodlá hrát v této oblasti aktivní roli bez ohledu na to, že Francie už unii nepředsedá. Pozice francouzského prezidenta se však od postoje Evropské unie příliš neliší. Sarkozy odsoudil pozemní operaci Izraele, zároveň však viní Hamas z eskalace napětí,"

komentoval Sarkozyho misi zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd. S návrhem na řešení konfliktu v Gaze přišel v úterý egyptský prezident Husní Mubarak. Podle něj by měly obě strany okamžitě přistoupit na časově omezené příměří, které by zajistilo humanitární dodávky. S návrhem vzápětí souhlasily Spojené státy i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Během středy Izrael i Hamas potvrdily, že na několik hodin z humanitárních důvodů zastaví boje.