Praha hostila první velkou akci v rámci předsednictví

José Barroso (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK

V Praze ve středu proběhla první velká akce začínajícího českého předsednictví. Do české metropole zamířili členové Evropské komise. Čekala je setkání s politiky, kulturní program, ale také lidé protestující proti plánovanému americkému radaru či současnému směřování Evropské unie.

José Barroso  (vlevo) a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Původně chtěla vláda na středečním jednání eurokomisařům představit priority českého předsednictví, řeč ale byla nakonec především o aktuálních problémech. Po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem je shrnul premiér Mirek Topolánek:

"Kromě standardní agendy, kterou jsme řešili s celou Evropskou komisí na slavnostním obědě a kterou ještě řešit budeme, jsme se samozřejmě zabývali nejvíce dvěma problémy, které ovlivňují velmi silně začátek roku a to jsou problémy "gas and Gaza."

Foto: ČTK
Premiér Topolánek dále oznámil, že EU bude ve čtvrtek jednat o vyslání monitorovací mise, jejímž úkolem by bylo dodávky plynu sledovat. Na čtvrtek byla totiž svolána schůzka šéfů ruského Gazpromu, ukrajinského Naftogazu, českého předsednictví EU a Evropské komise.

"Pokusíme se na jednání v Bruselu na ministerské úrovni a za účasti představitelů Gazpromu a Naftagazu o technické řešení celého problému tak, aby mohl po souhlasu obou zemí a s mandátem těch zúčastněných jednacích stran nastoupit monitorovací, supervizní mezinárodní tým, který by monitoroval předávací místa rusko-ukrajinské hranice tak, abychom mohli kontrolovat dodávky, aby mohl nastartovat tranzit. Všechny ostatní otázky by byly řešeny následně."

José Barroso  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
V souvislosti se situací v pásmu Gazy premiér uvítal aktivity francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle něj navazují na misi, kterou v oblasti podnikla EU v čele s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Členové Evropské komise se ve středu v Praze setkali také s prezidentem Václavem Klausem. Ten po schůzce uvedl:

Scénická koláž bratří Formanů Sladíme Evropu,  foto: ČTK
"Já doufám, že pro pana předsedu Barrosa i pro všechny jeho kolegy návštěva Prahy demonstrovala, že Česká republika je na své předsednictví připravena a že jej bude zvládat standardním způsobem. Já jsem o tom přesvědčen."

Prezident také dodal, že věří, že se Česká republika bude zabývat nejen aktuálními událostmi, ale že se pokusí přispět k rozhýbání politické diskuse v Evropě. Předseda Evropské komise Barroso se po setkání s prezidentem vrátil k Lisabonské smlouvě a zdůraznil, že země, které dokument podepsaly, by jej také měly ratifikovat.

Večer pak byli přední politikové EU a další hosté přítomni na slavnostním večeru v pražském Národním divadle, kde zhlédli jevištní koláž bratří Formanů s názvem Sladíme Evropu.

Návštěvu evropských komisařů v Praze doprovázely také menší demonstrace několika odpůrců plánovaného amerického radaru v Brdech nebo Lisabonské smlouvy.