Opoziční poslanci se nezúčastní jednání Sněmovny k sudetoněmeckému sjezdu v Brně

Opoziční poslanci se ve čtvrtek nezúčastní schůze Sněmovny, na které chce vláda projednávat usnesení ke sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Na této ostudě se opozice podílet nebude, řekl ve Sněmovně předseda ODS Martin Kupka. Poslanci opozice se řádně omluví. Jde o gesto, pro sněmovní jednání to bude znamenat kratší debatu. Podmínkou pro schválení usnesení bude přítomnost nejméně 67 poslanců koalice. Sudetoněmecký sjezd se uskuteční poprvé v Česku od 22. do 25. května. Koalice ANO, SPD a Motoristů navrhla Sněmovně usnesení, ve kterém chce, aby s pořádáním sjezdu sudetských Němců v Česku nesouhlasila. Dolní komora Parlamentu by navíc měla vyzvat organizátory k tomu, aby od pořádání akce upustili.

O usnesení se bude po přerušení znovu jednat ve čtvrtek. Opoziční poslanci do Sněmovny dorazí, ale vládního divadla se podle Kupky účastnit nebudou. "Nepřispělo by to k tomu, aby se ta debata vedla na slušné úrovni a směřovala skutečně k pravdivému obrazu české historie a ke smíření," řekl. Opozice už při dřívějším projednávání tématu tvrdila, že debata o sjezdu se v dolní komoře nemá vůbec konat. Upozorňovala mimo jiné na to, že SdL se vzdalo veškerých nároků, a rovněž na to, že téma zrušení poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše o odsunu a vyvlastnění sudetských Němců vznášejí zástupci Alternativy pro Německo nebo rakouských Svobodných, s nimiž iniciátoři jednání z hnutí SPD spolupracují.