Ministr zemědělství kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) požádá eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena o využití všech dostupných nástrojů pomoci kvůli škodám, které tuzemským zemědělcům letos způsobily mrazy. Požádá také o aktivaci podpory z prostředků krizové zemědělské rezervy, které lze využít při postižení přírodními katastrofami nebo výjimečně nepříznivými klimatickými jevy. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zemědělství. Ovocnářská unie v úterý uvedla, že dubnové mrazy v sadech českých pěstitelů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun. "Ministerstvo zemědělství je v úzkém kontaktu se zástupci Ovocnářské unie a vyvíjí maximální úsilí o nalezení řešení, které umožní alespoň částečně kompenzovat našim ovocnářům ztráty na úrodě způsobené v ovocných sadech v průběhu letošního jara," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Podle něho ministr aktuálně připravuje k odeslání dopis pro eurokomisaře. "Svou žádost ministr komisaři poté osobně zopakuje na jednání nadcházející Rady ministrů v úterý 26. května," dodal.

Obdobně ministerstvo postupovalo i před dvěma lety, kdy dubnové mrazy způsobily nejnižší úrodu za posledních 100 let se škodami zhruba za 1,3 miliardy korun. Po mrazech v roce 2024 získalo Česko podle ministerstva na kompenzace mrazových škod z Evropské unie přes 400 milionů korun.