Opoziční politici považují úder v Íránu za správný či pochopitelný

Politici opozičních stran považují úder v Íránu k zastavení tamního jaderného programu za správný či pochopitelný. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška by bylo ideální, pokud by se dosáhlo i politické změny v Teheránu. Pokud údery USA a Izraele v Íránu přispějí k pádu íránského režimu, bude to dobře pro obyvatele i mezinárodní společenství, sdělil ČTK šéf opoziční ODS Martin Kupka. Expremiér Petr Fiala (ODS doufá, že izraelsko-americké údery povedou k pádu íránského režimu a Írán nezíská jaderné zbraně. Plán USA podle něj zatím není jasný. Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek doufá, že se podaří vojenské cíle rychle zneškodnit.

Podle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba íránský režim dlouhodobě destabilizuje region, podporuje ozbrojené milice a usiluje o rozvoj jaderných kapacit. Označil to za nepřijatelné. "Zároveň však platí, že každý další krok směrem k otevřené válce nese obrovská rizika, od humanitárních dopadů přes možné uzavření Hormuzského průlivu až po otřesy světové ekonomiky. V tuto chvíli je klíčové zabránit nekontrolované eskalaci a vrátit situaci k diplomatickému jednání, které jediné může přinést dlouhodobě udržitelné řešení," sdělil Hřib. Je podle něj nešťastné, že USA postupují v rozporu s mezinárodním právem. Politici to uvedli na síti X.