Pavel o summitu NATO: Prezident je automaticky vedoucím delegace

Prezident je automaticky vedoucím delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) a o tom, jestli se zúčastní jakékoliv jeho části, si rozhodne sám. České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) to řekl prezident Petr Pavel. Vláda v pondělí Pavla do delegace nezařadila. Prezident podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, který ve středu předběžným opatřením kabinetu uložil, aby prezidentovu účast na jednání aliance zajistil. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že jeho úřad Pavla do české delegace na červencový summit NATO v Ankaře doplní. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude prezident členem delegace i s doprovodem. Technické záležitosti spojené s prezidentovou účastí bude vláda řešit na pondělním jednání, doplnil Babiš.

"Je potřeba jasně říci, že pokud je prezident v jakékoli delegaci, je automaticky vedoucím této delegace. O tom, jestli se zúčastní kterékoli součásti summitu, tedy neformální večeře nebo hlavního jednání, rozhodne prezident, ne vláda, ne ministr zahraničí," řekl ČT a ČRo Pavel. Rovněž uvedl, že se půl roku snažil při jednání s vládou ohledně summitu o kompromis, nicméně na jeho kompromisní návrhy nereagovala. Macinka ve středu označil podání kompetenční žaloby i předběžné rozhodnutí Ústavního soudu za pokus o ústavní puč. Podle prezidenta jsou tato velmi silná slova od člověka, který je součástí vlády, na hranici šíření poplašné zprávy.