Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje

Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho rozhodnutí respektuje, není ale podle něj dobře, když na sebe ústavní činitelé dávají žaloby. Mluvčí Ústavního soudu uvedla, že si soud uvědomuje naléhavost věci, o případném přednostním projednání rozhodne plénum ve středu. Summit se v Ankaře uskuteční za dva týdny. Někteří opoziční politici mají věc za mezinárodní ostudu a důkaz slabosti premiéra. Například podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba na rozhodnutí kabinetu doplatí celé Česko. Na síti X Hřib uvedl, že stále ještě existuje prostor, aby Babiš rozhodnutí přehodnotil. Expremiér Petr Fiala (ODS) považuje konflikt, který podle něj rozpoutali Babiš a Macinka s prezidentem, za zcela zbytečný a hloupý. "Je mezinárodní ostudou pro Česko, že cestu hlavy státu na summit NATO bude muset řešit Ústavní soud," uvedl na X.

Prezident s vládou vedl spor o složení delegace několik měsíců, kabinet o ní rozhodl v pondělí. Povede ji Babiš, součástí budou i ministři obrany Jaromír Zůna (za SPD) a zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Babiš po jednání vlády řekl, že kompetenční žaloba by byla zbytečná. Prezident se podle něj vžil za bývalé vlády do role lídra v zahraniční politice. Současný kabinet má ale dostatečné kompetence a chce zahraniční politiku aktivně vést, vysvětlil premiér, proč vláda v delegaci prezidenta nechce. Pavel vyloučení z delegace považuje za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok a za omezení ústavních pravomocí hlavy státu. Ústavní soud v žalobě žádá, aby deklaroval, kdo může rozhodovat o účasti prezidenta na summitu nebo aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí. Chce také, aby soud vládě stanovil povinnost poskytnout prezidentovi veškerou součinnost. "Je mou povinností pravomoci prezidenta v plném rozsahu nejen vykonávat, ale i bránit. Ne kvůli sobě. Ale kvůli všem prezidentům a prezidentkám, kteří přijdou po mně," uvedl Pavel. "Pokud bych tyto pravomoci nebránil, nesl bych díl odpovědnosti za to, že by se dveře k dalšímu svévolnému okrajování pravomocí ústavních činitelů otevřely dokořán," odůvodnil podání kompetenční žaloby. Doplnil, že bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat, ať bude jakékoli.