Policie začala stíhat lékaře Jana Karase

Policie začala stíhat lékaře Jana Karase, který v pondělí v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v opilosti srazil autem dvouletou holčičku. Dívenku, která teď leží v Thomayerově nemocnici, vážně zranil. Policejní komisař muže obvinil z trestných činů těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Na policejní služebně převzal Karas usnesení o stíhání poté, co dopravní znalec oznámil předběžné výsledky prověřování Karasovy verze o tom, že mu v pondělí selhaly brzdy. Podle náměstka obvodního státního zástupce Prahy 2 Františka Fialy, ale ani na jednom brzdovém okruhu žádná závada nebyla.

Nejnovější zprávy

 • Vedení Senátu bude nově pětičlenné, v čele zůstane Vystrčil

  29.10.2020

  V čele senátu zůstane Miloš Vystrčil z ODS, vedení bude nově pětičlenné. Horní komora parlamentu totiž bude mít o jednoho místopředsedu méně. Oznámil to předseda klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Místopředsedy Senátu zůstanou Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů a nezávislých a Jiří Oberfalzer z ODS a TOP09. Nováčkem bude Jitka Seitlová z KDU-ČSL.

  Do vedení horní komory se nevrátí Milan Štěch z ČSSD. V řijnových volbách neobhájil mandát a po 24 letech bude v Senátu poprvé chybět. Post místopředsedy po něm zůstane neobsazený.

 • Zeman jmenoval ministrem zdravotnictví lékaře Jana Blatného

  29.10.2020

  Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek na zámku v Lánech demisi ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a jeho nástupcem jmenoval lékaře Jana Blatného (za ANO). Prymulu navrhl odvolat premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co byly minulý týden zveřejněny jeho fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci a usedá do auta bez roušky. Prymula nejprve vyloučil, že by sám rezignoval, později ale připustil, že demisi podá, až bude znám jeho nástupce.

  Dětský hematolog Blatný dosud působil jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno a jako lékař se specializuje na léčbu dětí s poruchami srážlivosti krve. Dnes odpoledne ho Babiš uvede do úřadu, následně by se měl poprvé veřejně vyjádřit ke svým plánům v čele ministerstva, které je klíčovým úřadem v současném boji s epidemií covidu-19.

 • Ekonomika letos podle odhadů bankovní asociace klesne o osm procent

  29.10.2020

  Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla růst jen o dvě procenta. Asociace o tom informovala na on-line tiskové konferenci. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta a příští rok poroste o 5,3 procenta. Asociace zároveň konstatovala, že na úroveň výkonu před krizí se česká ekonomika dostane pravděpodobně až v roce 2023, tedy téměř o rok později, než předpokládala v létě. Loni ekonomika stoupla o 2,5 procenta.

 • Liberecká zoo chová nově tropické ještěry

  29.10.2020

  Zoologická zahrada v Liberci začala nově s chovem velkých tropických ještěrů. Dvojici dracén krokodýlovitých získala ze zoo v rakouské Vídni. Více než metr dlouzí jihoameričtí ještěři jsou sourozenci. Příští rok by zoologové chtěli jednoho z nich vyměnit s jinou zahradou a vytvořit tak chovný pár. Návštěvníci tmavě zelené plavy v pavilonu tropů zatím vidět nemůžou, protože je zoo kvůli vládním opatřením až do odvolání uzavřená.

 • Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

  29.10.2020

  Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to mateřský koncern Volkswagen. Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč).

 • Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne vzrostly

  29.10.2020

  Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne opět mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o šest haléřů na průměrných 28,03 Kč/l. Nafta se nyní prodává v průměru za 27,21 Kč/l, což je o deset haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V meziročním srovnání je benzin v Česku v současnosti levnější o 4,26 koruny. Za litr nafty platili motoristé ve druhé polovině loňského října o 4,67 koruny více.

 • V Česku ve středu přibylo skoro 13 tisíc potvrzených případů koronaviru

  29.10.2020

  V Česku za středu přibylo celkem 12 977 potvrzených případů nákazy koronavirem. Informuje o tom web ministerstva zdravotnictví. Den předtím byl přitom počet nakažených o skoro 3 tisíce vyšší. Aktuálně je nemocných 174 tisíc 965 lidí, z toho 6 tisíc 624 je v nemocnicích. Od začátku epidemie se z nemoci Covid-19 vyléčilo 119 tisíc 373 pacientů, zemřelo 2 tisíce 675 lidí. V současné době je nejvíc nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel na Benešovsku.

 • Ministr školství: Od pondělí se uzavřou i speciální školy

  29.10.2020

  Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy, které zatím spolu s mateřskými byly jako jediné otevřené. Uzavřením speciálních škol se bude podle informací, které Plaga uvedl na twitteru, v pátek zabývat vláda. V Česku jsou kvůli zhoršení vývoje epidemie nemoci covid-19 od 14. října uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. Otevřeny jsou zatím kromě mateřských a speciálních škol jen některé školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů. Dočasně by se měly speciální školy podle návrhu zveřejněného Plagou uzavřít od 2. listopadu. "Chtěl bych moc poděkovat vám všem, kteří se na fungování speciálních škol podílíte. Každý den provozu je z mnoha důvodů pro děti důležitý, a tak pevně doufám, že se nám společně podaří zlepšit situaci tak, že budou školy - nejen speciální - co nejrychleji znovu otevřené," řekl ministr.

 • Prezident Miloš Zeman vyznamenal 38 osobností a promluvil k národu

  28.10.2020

  Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku ocenil 38 osobností. Jsou mezi nimi váleční veterány či zástupci armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru. Podle očekávání nejvyšší státní vyznamenání in memoriam obdržel zpěvák Karel Gott. Tradiční slavnostní ceremoniál se kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil. Ocenění si vyznamenání převezmou až za rok. Seznam vyznamenaných Pražský hrad zveřejnil ve středu na svém webu. Řádů bílého lva prezident udělil šest. Nejvyšší státní vyznamenání dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil jej i končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání, dostal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Mezi dalšími oceněnými jsou lékaři, historici, sportovci, podnikatelé či herci.

  Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Zeman mu slíbil udělit Řád bílého lva, vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

  Zeman: Svátek 28. října by měl být svátkem národní hrdosti

  V předtočeném proslovu, který nahradil tradiční prezidentův projev při udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále, se Miloš Zeman omluvil vyznamenaným, že musel předání vyznamenání o rok odsunout. Dějiny podle něj tvoří lidé, kteří v životě něco dokázali. Řekl, že mezi ně nepatří pouze vyznamenaní na Pražském hradě. "Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebe a vidět, že tato dráha byla úspěšná," řekl. Vždy si proto přál, aby další osobnosti byly oceňovány na úrovni krajů, měst a obcí. Ke státnímu svátku 28. října řekl, že by měl být svátkem národní hrdosti. "Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu," zakončil projev Zeman.

 • Babiš v projevu vyzval národ, aby se semkl v boji proti koronaviru jako na jaře

  28.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO ) doufá, že se česká společnost semkne jako při jarní vlně koronaviru. Řekl to ve svátečním projevu k výročí vzniku Československa, který zveřejnil na svém facebookovém profilu. Babiš zároveň přiznal, že jsou opatření náporem na psychiku všech lidí a znovu poprosil veřejnost, aby dodržovala vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. "Pojďme, prosím, pro naší zemi v době pandemie něco udělat. Dodržujte, prosím, všechna nařízená opatření, omezte kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte prosím doma, obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, rodiče. Užijte si společné chvíle a zkuste zapomenout na chvíli na opatření, která jsou obrovským náporem na psychiku," řekl Babiš.  V tříminutovém videu poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.