Poslanci připravili "bič" na nedbalé majitele agresivních psů

Nedbalému majiteli, jehož pes usmrtí člověka, bude možná hrozit až deset let vězení. Obce by měly povinně vést podrobnější evidenci psů, vlastníci by si pak mohli vybrat, zda nechají zvíře označit čipem, nebo tetováním. Tyto a další novinky obsahuje návrh, který v úterý sněmovně předložila skupina poslanců v čele s Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL).

Šanci na schválení či aspoň postup do druhého parlamentního čtení pravděpodobně má. Šojdrová ČTK řekla, že svůj podpis pod něj připojí zástupci všech pěti stran zastoupených ve sněmovně. Přesto se dá očekávat komplikovaná debata.

Diskuse o tom, zda regulovat chov psů, se rozproudí vždy poté, co nějaký napadne a zraní člověka. Nejen chovatelé ale mají pochybnosti o tom, zda je vhodné přijímat kvůli tomu zvláštní zákon; upozorňují také na to, že je obtížné vymezit, jaké plemeno je bojové. Některé země již chov bojových psích plemen zakázaly, jiné se ho snaží co nejvíce omezit, ať už vysokými pokutami, nebo trestem vězení pro majitele v případě napadení člověka psem.

Čeští poslanci původně plánovali, že součástí "psí matriky" bude i údaj o tom, zda už zvíře někoho pokousalo. Nakonec to ale ponechají na vůli obcí. "To, zda pokousal, je velmi relativní pojem. Nebyli jsem schopni se dohodnout," uvedla Šojdrová.

Poslanci podle ní nenavrhují zakázat chov nějakého plemene. Do trestního řádu ale chtějí promítnout zákaz výchovy psa k agresivitě. Jeho porušení pak mají v úmyslu trestat případně i vězením. "Zákaz výcviku k agresivitě je už v zákoně na ochranu zvířat proti týrání," řekla poslankyně. Zdůraznila ale, že se to nevztahuje na služební psy. "Aby se policie nevzbouřila," dodala.

V evidenci psů by mělo být jméno a adresa majitele, plemeno zvířete, případně údaj, že jde o křížence, datum narození psa, pokud je známo. Ministerstvo zemědělství či pověřený subjekt má vést centrální registr, kam by se sbíhaly údaje z obcí. Majitelům, kteří psa do evidence nepřihlásí, mají hrozit pokuty až do 10.000 korun. Vlastníku psa, který někoho těžce zraní, by hrozily až dva roky vězení.

O zpřísnění evidence psů uvažuje i hlavní město. Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek předpokládá, že všichni pražští psi by měli být označeni čipem, nebo tetováním. Chce o tuto povinnost rozšířit vyhlášku o poplatku ze psů. Očekává také diskusi o omezení volného pohybu psů v metropoli.