Bude pomáhat v boji s pytláky v Kongu. Do Afriky míří další speciálně vycvičený pes z Česka
V boji proti pytlákům bude v africkém Kongu od podzimu pomáhat další speciálně vycvičený pes z Česka. Belgického ovčáka jménem Avatar konžským celníkům předali ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas a kynoložka Hana Böhme.
Avatar do Konga odletí na přelomu září a října a bude sedmým protipytláckým psem z Česka v této čtyřmilionové zemi ve střední Africe. Bude sloužit na letišti v hlavním městě Brazzaville, kde čichem bude prohledávat zavazadla a odhalovat pašeráky slonoviny a trofejí zvířat. V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem absolvoval v rámci projektu Malina pro slona přes rok dlouhý výcvik.
Safari Park totiž poskytuje pro výcvik psa pachové vzorky zvířat. Kynologové projektu Malina pro slona, který vede kynoložka Hana Böhme z Nového Boru, tak k náročnému tréninku využívají například cenných vzorků okapi, šimpanzů nebo komb.
„Boj s pytláky je nekonečný. Nikdy ale nesmíme polevit. Jsem rád, že díky podpoře našich příznivců můžeme v Safari Parku podporovat i projekty jako Malina pro slona,“ řekl na malé slavnosti během programu Afrických dnů ředitel parku Přemysl Rabas.
Také podle konžského celníka Freddyho Zeguela Pakela je pytláctví stále velkým problémem. „Pozorujeme odklon od surové slonoviny a dalších produktů k hotovým výrobkům jako náramkům a trofejím. Množství případů ale roste,“ řekl celník. Pro psa s ním přijel do Čech i psovod Mbon Waye Doniam, který bude s Avatarem pracovat.
Při raziích v Kongu se podle jejich slov často setkávají například s pašovanými kůžemi levhartů, ale i dalšími trofejemi. „Nejčastěji se pašují luskouni, slonovina nebo kůže vzácných antilop," doplnil Doniam. „Podpora Safari Parku a lidí v Česku je pro nás klíčová a moc si jí vážíme,“ ocenil českou pomoc.
Přispěli k odhalení stovek případů
Safari Park podporuje projekt Malina pro slona již dva roky. Samotný projekt vznikl v roce 2014 a je pojmenovaný podle druhu belgických ovčáků malinois, kterým se lidově říká malina nebo maliňák.
V roce 2015 poslala Hana Böhme do Konga prvního belgického ovčáka, fenu jménem Cama. Bohužel o rok později Cama uhynula při dopravní nehodě. V letech 2019 až 2020 do Konga odletělo dalších pět psů vycvičených Hanou Böhme, následně projekt na čas přerušila epidemie covidu.
Náklady na vycvičení jednoho psa a jeho poslání do Konga činí zhruba čtvrt milionu korun. Böhme je financuje z darů, sbírky a vlastních zdrojů.
Psi pomáhají celníkům a četníkům v Kongu při odhadování pašeráků například při dopravních kontrolách. Jezdí s nimi i do národních parků. Za dobu působení v Kongu psi z Česka přispěli k odhalení stovek případů nelegálního nakládání se zvířaty. Jsou schopni odhalit vedle slonoviny a zvířecích trofejí i maso divokých zvířat.
Související
-
S českým rodokmenem
Součástí národní kultury jsou i národní plemena. Česká plemena psů mají zajímavou historii.