Gorily, orangutan, gibon, luskoun, vombat či sova. V Zoo Praha se letos narodilo přes tisíc mláďat

Pražská zoologická zahrada v Troji letos zažila mimořádný rok - narodila či vylíhla se tu více než tisícovka mláďat. Na svět přišla jak chovatelsky významná, tak i pro návštěvníky oblíbená zvířata. Mezi ty nejvýznamnější patří gorily, orangutan, gibon, luskoun, ale i různí ptáci či plazi. 

Gorily nížinné - zleva Shinda,  Ajabu,  Kamba a Kijivu | Foto: Petr Hamerník,  ZOO Praha

Zatímco první v Česku narozená gorila Moja oslavila letos ve Španělsku 20. narozeniny, v pražské zoo přišly na svět hned dvě její příbuzné – vnučka a sestra. Ta první se narodila hned začátkem roku, 2. ledna 2024. Její matkou je Duni, dcera slavné Moji. Malá gorila dostala jméno Mobi. Navrhli ho kamerunské děti z městečka Somalomo, kde Zoo Praha přes 10 let provozuje vzdělávací a ochranářský projekt Toulavý autobus.

Mobi v překladu z tamního dialektu znamená dědička nebo pokračovatelka. „Pravnučka legendárního Richarda je také miláčkem návštěvníků, které baví houpáním na laně či dokonce olizováním expozičního skla,“ uvádí na webu zoo.

Tři a půl měsíce po narození Mobi přišla na svět Gaia. Její matkou je Kijivu, která porodila také Moju. Jméno Gaia odkazuje na řeckou bohyni Země a jeho autorem je slavná britská primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. 90letá vědkyně se osobně zúčastnila i slavnostního křtu.

V květnu se v zoo narodil orangutan sumaterský. Malý orangutan dostal jméno Harapan, což indonésky znamená „naděje“. Podle zoo jde o mládě tak ohroženého druhu, že svým chovatelským významem předčí i gorily.

„Každé narozené mládě v zoo je skutečnou nadějí na přežití těchto orangutanů. Hari je navíc geneticky cenné mládě, neboť v otcově linii jsou spolu se čtyřletým Kawim, který obývá sousední expozici, jedinými pravnoučaty orangutanů, kteří přišli do zoo přímo ze Sumatry,“ upřesňuje zoo.

Velkým chovatelským úspěchem je také narození gibona stříbrného. Na svět přišel nedávno - v pátek 13. prosince 2024.

„Gibon stříbrný se řadí k nejohroženějším primátům na světě,  jeho výhradní domovinou jsou totiž lesy indonéského ostrova Jáva, které velkou rychlostí ustupují polím a jednotvárným monokulturám plantáží. Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu v roce 2014 příchodem mladého páru. Hned v následujícím roce se dočkala prvního odchovu, který byl zároveň premiérou i v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad,“ upozorňuje ve zprávě zoologická zahrada.

Luskon, vombat, žirafa, kapybary i sova

V červenci přišel v Troji na svět luskoun krátkoocasý - druhé mládě vzácných a jedinečných luskounů v Zoo Praha i v celé Evropě. „Letos narozená samička je potvrzením zdárného chovu zvířat, která proslula svou choulostivostí a také smutným prvenstvím – nyní patří mezi nejvíc ilegálně obchodované tvory světa. Vedle lovu pro maso trpí tito jediní šupinatí savci právě pro své plátové brnění. Ačkoli jsou šupiny z keratinu jako lidské nehty, v tradiční čínské medicíně jim je přisuzována léčivá moc,“ připomíná zoo.

Do letošního počtu nově narozených zvířat zařadila zoo i mládě vombata obecného. Přestože přišlo na svět už loni. „Bylo totiž skryté v bezpečí matčina vaku. Mersey se narodila loni v září. Jakožto vačnatci se i vombati – podobně jako klokani – rodí v embryonálním stádiu a následný vývoj probíhá ve vaku. Pohyb mláděte na břiše matky pozorovali chovatelé poprvé v listopadu, přičemž v únoru začalo z vaku vystrkovat končetiny, v březnu i hlavu. Až v červnu vylezla Mersey zcela ven, a proto si zaslouží místo v letošním žebříčku,“ vysvětluje zoo.

Úspěchem zoo je i první český odchov mláďat bércouna Petersova - bizarních savců s chobůtky, kteří mají blíž slonům než myším. Dvojice mláďat se narodila koncem června a jde o samce a samici. V evropských zoologických zahradách jsou velmi vzácní. Hned trojčata pak přivedl na svět pár kapybar - největších světových hlodavců.

Mezi letošní mláďata se zapsal i goral sečuánský. Malý samec tohoto vysokohorského kopytníka je jedno z pouhých dvou letošních mláďat v Evropě a Zoo Praha je jedinou zoo, která tento druh rozmnožila opakovaně.

Mláďat se v Zoo Praha dočkali i sambaři ostrovní - jeleni s lyrovitými parohy zařazení v Červeném seznamu IUCN jako zranitelný druh, nebo žirafy severní núbijské či velbloudi dvouhrbí.

Vzácné přírůstky se objevily mimo jiné i mezi ptáky či plazy. Patří mezi ně například africký druh sovy ketupa Pelova. Jde o velmi vzácný exemplář v zoologických zahradách a soukromých chovech po celém světě. Dále jeřáb rajský nebo ostnák jihoamerický. Mezi plazy pak třeba mláďata krajty zelené, želvy tlustohrdlé či agamky písečné.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Zoo Praha
klíčová slova:
spustit audio

Související

  • S českým rodokmenem

    Součástí národní kultury jsou i národní plemena. Česká plemena psů mají zajímavou historii.