Při ražbě pražského metra objevil sběratel nový druh pravěkého živočicha

Při ražbě metra D v Praze našel sběratel zkamenělin doteď neznámý druh pravěkého členovce. Zkamenělinu starou zhruba 448 milionů let, tedy z období před nástupem rozsáhlého zalednění, které vedlo k prvnímu hromadnému vymírání na Zemi, objevil mezi vytěženým kamením. Informoval o tom Lukáš Laibl z Geologického ústavu Akademie věd. Podle něj jde o mimořádně vzácný nález, protože živočich měl jen měkký krunýř a jeho fosilie se proto dochovávají jen výjimečně. Objev zároveň mění dosavadní představy o výskytu těchto živočichů. Rod Soomaspis, do něhož se tento živočich řadí, dosud vědci považovali za mimořádně zvláštní druh. "Jeho nejbližší příbuzný Soomaspis splendida byl objeven v Jižní Africe v 90. letech minulého století," uvedl Laibl.

Nálezce věnoval fosilii Národnímu muzeu. Zkamenělinu si lidé budou moct prohlédnout ve stálé expozici.