Průzkum: Volby by s náskokem vyhrálo ANO, podpora Motoristů přesáhla sedm procent

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, které by podle průzkumu agentury NMS pro Právo získalo 31,5 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 14,1 procenta občanů, těsně třetí hnutí STAN má podporu 13,6 procenta voličů. Do Sněmovny by se dostali ještě Piráti, SPD a Motoristé, kteří si ziskem 7,1 procenta polepšili oproti únorovému průzkumu. V něm zůstali pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Hnutí Naše Česko v čele s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (dříve ODS) naopak oslabilo. V březnu by získalo 2,6 procenta hlasů, zatímco v předchozím modelu dosáhlo na 4,7 procenta. "ANO je stále bez konkurence. Pomáhá mu jak opozice, která zatím nevystupuje jednotně, tak nezkušenost menších vládních partnerů," uvedli autoři průzkumu.

Motoristy v uplynulých týdnech zaměstnával spor s prezidentem Petrem Pavlem kvůli nejmenování jejich poslance Filipa Turka ministrem. Jejich podpora je podle NMS nestálá. "Motoristé jsou strana bez jasně vyprofilovaného voliče, která získává podporu napříč politickou scénou. Můžeme očekávat, že jejich podpora se bude častěji proměňovat i podle toho, jak budou vidět a jakými tématy se budou zabývat," uvedla politická analytička NMS Tereza Friedrichová. Třetí vládní strana SPD by podle aktuálního volebního modelu NMS získala 7,8 procenta hlasů. Piráty by nyní volilo 8,3 procenta voličů. Lidovci se třemi procenty, TOP 09 a Nové Česko se shodným ziskem 2,6 procenta ani komunisté, kterým model přisoudil 2,5 procenta hlasů, by na poslanecká křesla nedosáhli.