Šéf slovenského parlamentu má návštěvu Okamury za restart vztahů ČR a Slovenska
Za restart ve vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem pokládá šéf slovenského parlamentu Richard Raši dnešní návštěvu svého českého kolegy Tomia Okamury v Bratislavě. Okamura před novináři vyzdvihl, že obě země se podle něj shodují v některých evropských otázkách, třeba v odmítání implementace systému povolenek ETS2, odmítání unijního migračního paktu či odmítání zákazu prodeje aut se spalovacím motorem v EU po roce 2035.
Lídr SPD Tomio Okamura, který byl do čela Sněmovny zvolen po říjnových volbách, pokládá obnovu co nejužších vztahů se Slovenskem za cíl své cesty do Bratislavy. Vztahy mezi Českem a Slovenskem ovlivnilo loňské rozhodnutí kabinetu premiéra Petra Fialy přerušit vzájemné mezivládní konzultace. Krok tehdy česká vláda zdůvodnila zásadně rozdílnými pohledy obou zemí na klíčová zahraniční témata.
Okamura cestou dodržel tradici, kdy vrcholní čeští a slovenští politici po nástupu do funkce na první zahraniční cestu zamíří zpravidla do druhého státu bývalého Československa. Předseda Sněmovny obhajoval své rozhodnutí, že členy jeho delegace jsou pouze poslanci vznikající vládní koalice SPD, ANO a Motoristů. "Neumím si představit, že by součástí mojí delegace byl někdo, kdo rozboural vztahy se Slovenskem," tvrdil. Také ve slovenské delegaci byli pouze vládní poslanci.