Silvestr v Praze se může prodražit

Česká metropole s příchodem Nového roku otestuje vyhlášku o pyrotechnice, podle které za nedovolené odpalování dělbuchů, světlic, rachejtlí hrozí na místě pokuta 10 tisíc korun a ve správním řízení až desetinásobek této částky. Vyhláška platí od roku 2020, v uplynulých dvou letech se ovšem velké oslavy Nového roku kvůli pandemickým opatřením nekonaly.

Desetitisícům turistů, kteří se vydali do Prahy na konci roku do Prahy, se tak mohou silvestrovské oslavy značně prodražit. Podle normy, kterou připravili zejména bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) a radní Hana Kordová Marvanová (nyní za ODS), se volně prodejná pyrotechnika nesmí používat v Pražské památkové rezervaci a na mnoha dalších místech.

Z dřívějšího znění vyhlášky zmizelo ustanovení, podle něhož byly rachejtle a dělbuchy dovoleny 31. prosince a 1. ledna. Hlavní město nepřivítá Nový rok ani ohňostrojem, ani videomappingem. Radní podle jejich slov od oslav upustili s ohledem na konflikt na Ukrajině i úsporná opatření, která museli firmy i občané vzhledem k rostoucím cenám přijmout.