Středočeský kraj chce na seznamu světového dědictví UNESCO Karlštejn a Kačinu
Středočeský kraj chce, aby k památkám zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO přibyly hrad Karlštejn na Berounsku a zámek Kačina na Kutnohorsku. Krajští radní dnes souhlasili s jejich zařazením na takzvaný indikativní seznam České republiky, což je klíčový krok pro jejich budoucí nominaci na seznam světového dědictví UNESCO. ČTK o tom informoval Josef Holek z krajského úřadu.
Radní zároveň schválili spolupráci s Karlovarským krajem na zpracování podkladů pro mezinárodní projekt Keltská Evropa: Evropská nadregionální mocenská centra doby železné, do něhož jsou zahrnuty také významné archeologické lokality na území Středočeského kraje, a sice keltské oblasti Závist a Hradiště. Projekt usilující o nominaci evropských archeologických lokalit na indikativní seznam UNESCO propojuje památky spojené s keltskou kulturou a zdůrazňuje jejich nadregionální význam jako příklad vzájemného kulturního propojení v době železné.
Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Kačinu dal postavit Jan Rudolf Chotek jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824. Stavba je zasazena do rozsáhlého parku založeného roku 1789. Chotkové žili na Kačině a v nedalekých Nových Dvorech až do roku 1911, kdy jejich zdejší větev vymřela.