U magistrátu v Brně protestovali lidé kvůli uprchlíkům i stavbě hráze

Na začátku schůze brněnského zastupitelstva demonstrovaly dvě skupiny lidí. Jedna upozorňovala na špatné podmínky romských uprchlíků z Ukrajiny, kterým město postavilo stan nedaleko nádraží. Druhá žádala zastavení příprav protipovodňových opatření na řece Svitavě kvůli obavám, že přijdou o část svých pozemků kvůli vyvlastnění.

Už brzy ráno se u vstupu na magistrát začali scházet lidé kvůli romským uprchlíkům. Podle skupiny se česká vláda chlubí příkladným přístupem k uprchlíkům z Ukrajiny, romští uprchlíci ale nejsou v ČR vítaní. V Brně se začali romští uprchlíci shromažďovat před několika týdny u hlavního nádraží. Jihomoravský kraj to tehdy vysvětlil tím, že jim nabídl ubytování, které odmítli. Město jim proto nabídlo na několik dní nocleh v židenických kasárnách. Postupem času se ale uprchlíci vrátili k nádraží. Magistrát jim proto nedaleko nádraží postavil stan.

Romský hudebník žijící v Brně Gejzda Horváth dnes zastupitelům řekl, že ukrajinští Romové mají podmínky potupné pro člověka a není to v souladu s lidskostí ani lidskými právy. Primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) odpověděl, že odmítnutím ubytování tito lidé ztratili nárok na dávky.