Unie svobody-DEU v čele s novým předsedou Petrem Marešem zůstává ve vládě

Unie svobody-DEU zůstává i nadále součástí vládní koalice společně s ČSSD a KDU- ČSL. S tímto očekávaným výsledkem skončil v neděli v Brně víkendový sjezd nejmenší vládní strany. Novým předsedou US-DEU se stal vicepremiér Petr Mareš, který jasně porazil svého jediného soupeře, senátora Roberta Koláře. Mareš chce ve vládě setrvat, pokud budou tři ministři US-DEU schopni prosazovat některé zásadní principy ze stranického programu. Odmítá ale vládní účast časově omezovat. Ještě před volbou vedení dali unionisté zelenou pokračování vládní spolupráce - pro vystoupení z kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD) nejpozději po vyhlášení výsledků červnového referenda o vstupu země do EU hlasovalo pouze sedm delegátů sjezdu.

Nejbližším spolupracovníkem Mareše zvolil sjezd senátora Jana Hadravu. Řadovými místopředsedy se stali poslanec František Pelc a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. V užším vedení zůstává i šéf platformy DEU Ratibor Majzlík, kterému křeslo místopředsedy zaručuje integrační smlouva obou pravicových stran. Ten totiž před sjezdem hrozil, že členové DEU odejdou ze strany, pokud bude vládní svazek pokračovat až do nových voleb v roce 2006. Majzlík proto podporoval Koláře, který chtěl rozhodnout o dalším vládním angažmá po vstupu země do EU v příštím roce. Majzlík později v kuloárech tvrdil, že svá slova nemyslel tak ultimativně, a žádná roztržka prý nehrozí.

Největší polemika se na shromáždění strhla kvůli několika návrhům na usnesení, které předložila bývalá předsedkyně Hana Marvanová. Nyní již řadová poslankyně chtěla, aby ministři a zákonodárci US-DEU prosazovali radikální reformu veřejných financí a zamezili dalšímu zadlužování země, a to za předem jasně stanovených kritérií. Úřadující šéf unie Ivan Pilip i předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl tyto návrhy označili za naprosto nereálné. Nakonec delegáti vypustili z usnesení nejspornější pasáže. Marvanová prosadila jen obecnou formulaci snižování dluhů státu prošetření korupčních kauz minulých vlád a to, že unie nepodpoří zvýšení daní občanů ani firem.

Rozhodnutí setrvat ve vládě s ČSSD a lidovci je pro Unii svobody-DEU podle politologů v současné době asi jediné možné řešení. Podle Tomáše Lebedy bude Mareš pokračovat v dosavadní linii strany. Jeho kolega Rudolf Kučera soudí, že nyní bude mít Mareš ve vládě, kde má na starosti vědu, výzkum a lidské zdroje, důstojnější roli.

Autor: Eva Petržílková