Trvale udržitelný rozvoj v Česku ohrožuje sociální sféra
Česko je poslední z postkomunistických zemí, která jako nový člen Evropské unie dosud nepřijala národní strategii trvale udržitelného rozvoje. O návrhu, který Rada vlády pro trvale udržitelný rozvoj nyní představuje veřejnosti, jednali v pondělí odborníci na pražském magistrátu. S mikrofonem se jejich setkání zúčastnila i Milena Štráfeldová:
Koncepce trvale udržitelného rozvoje hledá rovnováhu mezi rostoucí spotřebou a omezenými přírodními zdroji. Poprvé s ní přišli ekologové už před třiceti lety, teprve konference OSN o životním prostředí v Rio de Janeiru v roce 1992 však přinesla nový pohled na původně pouze ekologické téma. K zachování přírodních zdrojů a ochraně životního prostředí i pro příští generace je třeba brát v úvahu nejen ekologické hledisko, ale i ekonomiku a sociální aspekty. Novou koncepci trvale udržitelného rozvoje, kterou potvrdil i Světový summit v Johannesburgu v roce 2002, objasnil na pražském Fóru ministr pro životní prostředí Libor Ambrozek:
"To znamená dosažení vyšší kvality života způsobem, který by byl sociálně přijatelný, a nejen že by neohrožoval životní prostředí, ale vedl k jeho postupnému zlepšování. Tento cíl možná někteří označí za pokus o kulatý čtverec, ale jsem přesvědčen, že jsme povinni se o něj pokusit."
Na národní koncepci, která má tento celosvětový problém řešit v českých podmínkách, pracovala od loňska Rada vlády pro trvale udržitelný rozvoj. Podle jejího předsedy, vicepremiéra Petra Mareše se jedná o dlouhodobou strategii:
"Udržitelný rozvoj je pochopitelně věc, kterou by nemělo nejmenšího smyslu diskutovat s horizontem funkčního období jedné vlády, ať je složena z jakýchkoli politických sil."
Koncepce, o které už jednali odborníci v šesti krajích, shrnuje hlavní ekonomická, ekologická i sociální východiska. Konstatuje, že česká ekonomika je sice stabilní, je však ohrožena růstem státního dluhu, nedostatkem financí na veřejné služby a předstihem růstu spotřeby před růstem HDP. V oblasti životního prostředí došlo v posledním desetiletí k výraznému zlepšení, každý další krok však bude mnohem nákladnější. Jako alarmující se podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha ukazuje hlavně sociální sféra:
"Sociální pilíř je největším a nejobtížněji řešitelným problémem udržitelného rozvoje."
Koncepce přitom poukazuje na nepříznivý demografický vývoj, stárnutí populace, vysokou nezaměstnanost a s tím spojené finanční nároky na státní rozpočet.
Návrh strategie trvale udržitelného rozvoje nyní prochází odbornou diskusí. Do 30. června letošního roku se jí bude zabývat vláda. S pojetím koncepce udržitelného rozvoje jako zastřešujícího programového materiálu, nadřazeného jiným strategickým koncepcím, však nesouhlasí ministerstvo průmyslu a obchodu. Letité neshody mezi tímto resortem a ekology se ostatně projevují i v jiných, konkrétnějších kauzách, například útlumu těžby uhlí nebo dostavby dalších jaderných reaktorů.