V Praze u Hlavního nádraží vznikl pomník, symbolizuje problematiku bezdomovectví

V podchodu nedaleko pražského hlavního nádraží mohou lidé ode dneška vidět Pomník lhostejnosti, který vytvořil výtvarník Jakub Janovský ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení. Betonová socha ve tvaru polštáře má upozorňovat na problematiku bezdomovectví a připomínat lidi, kteří na ulici žijí a umírají bez povšimnutí okolí. Zástupci iniciativy a autor díla dnes pomník odhalili veřejnosti. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí přespává v Česku na ulici zhruba 18.000 lidí bez domova.

Janovský dodal, že motivem se stal symbol polštáře jako předmětu spojeného s domovem. Dílo z betonu má podle iniciativy působit nenápadně, jako objekt, kterého si kolemjdoucí na první pohled nemusí všimnout. Socha proleženého polštáře má symbolizovat člověka, který na místě ležel a odešel, aniž si toho okolí výrazněji všimlo. Má to odrážet situaci lidí bez domova, kteří často umírají v tichosti a bez veřejného zármutku.

Podle Janovského bylo pro instalaci vybráno místo v podchodu proto, že jde o lokalitu, kde se lidé bez domova často vyskytují. Podle odborníků je příčinou bezdomovectví kombinace ztráty bydlení, zadlužení, rodinných a zdravotních problémů i nedostatečné kapacity dostupného bydlení. Lidé bez domova patří zároveň mezi nejohroženější skupiny, pokud jde o zdraví i délku života.