Vláda zrušila přimíchávání biosložky do paliv a silniční daň

Vláda dnes v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní vozy a dodávky a nákladní auta do 12 tun. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo financí. Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic nadále rostou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zadalo příslušným orgánům systém kontrol distributorů pohonných hmot, aby měl stát přehled o případném umělém zvyšování marží u benzinu a nafty. Vláda je připravena zasáhnout, pokud marže obchodníků porostou a budou uměle zvyšovat ceny, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vyzval občany, aby si nedělali zbytečné zásoby pohonných hmot. Jen to může způsobit paniku a další růst cen. ČR má dostatečné zásoby.

Fiala uvedl, že ekologický dopad přimíchávání biosložek je v současnosti již překonaný a sporný. "Vydělává na tom jen pár firem. Zároveň to umožní našim zemědělcům, aby na polích pěstovali více obilí," uvedl. Zrušení silniční daně pak označil za přímou pomoc především pro menší a střední firmy.